Sultan papağanı nasıl evcilleştirilir ve konuşturulur?

Sultan papağanı genellikle oyuncu ve sakin kişiliği ile bilinir. İnsanlarla birlikte olmaktan zevk alan ve insanlara çabuk alışan bir yapıdadırlar. Bunun için sahiplerine güven duymalıdır. Erkek sultanlar bu güveni biraz zor kazanır. Kuşun daha önceden yaşadığı deneyimlere göre, bu güven duygusu şekillenir. İnsanlar tarafından zarar görmüş, korkutulmuş olan sultanlar, alışma döneminde zorlanırlar. Her sultan papağanının kendine özel özellikleri vardır. Bu yüzden eğitim almaları, konuşturulmaları için farklı süreçler yaşarlar. Kuşlarını konuşturmak isteyenler önce eğitimlerine dikkat etmeli, sultanın alışmasını sağlamalı ve eğitime tek bir sultanla başlamalıdır. Çift olarak beslendiklerinde, insanlara karşı biraz mesafeli olacak, evcilleşmede sorun çıkarıp, konuşmayacaklardır. Bunun yanı sıra dişi olan sultanların, konuşma özellikleri yoktur. Bunlar sadece tek ton ve tek sıra olarak ses çıkarabilirler. Bu sebeple erkek sultan besleyerek, onu eğitmeniz gerekir. Erkek sultanlar öğrendiği kelimeleri konuşabilir, müzikleri, şarkıları, kapı zillerini taklit edebilirler. Bu nedenle işe erkek bir sultanla ve yavru iken başlamanız yerinde olacaktır. Yavruların eğitimi daha kolay olmaktadır.

Sultan papağanın konuşturulması için neler yapılmalıdır?

sultan

Sultan papağanı ile tanışma ve güven sağlama

Evcil olan bir sultan papağanı insandan korkmayan, ele ve omuza gelen bir kuştur. Bunu yapmak için beslenmesine ve bakımına önem vermelisiniz. Kafesine, uyku düzenine ve sağlıklı beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Bu koşulları sağlamazsanız, huysuz ve güvensiz olacaktır. Onların sağlıklı olması demek, konuşmalarını etkileyecek bir etkendir. Yapmanız gereken sabırlı ve anlayışlı davranışlarda bulunmanızdır. Sultanı önce kafesine koymalı, onun çevresini tanımasına fırsat vermelisiniz. Suyunu ve yemini her gün taze koymalı, onunla yumuşak bir tonda sohbet etmelisiniz. Bu davranışlarınızı kuşunuz sizden kaçmayana kadar, sizi gördüğünde yanınıza gelene kadar devam ettirmelisiniz.

Sultan papağanın ele gelmesi ve elden beslenmesi

Sultanın sahibine ve bulunduğu ortama alışmasından sonra, eğitimine devam etmek için onunla yakınlaşmaya başlamalısınız. Önce elinizde yem yemeye alıştırmalısınız.  Papağanınıza önce kafesin dışından ve tellerin arasından yiyecek uzatmalısınız. Bunları kendisinin gelerek yemesi gerekir. Yine sabırlı olmanızda fayda var. Sevdiği besinlerden uzatırsanız, bu aşamayı kolay geçebilirsiniz. Bir süre bu şekilde yakınlaşmaya çalışın. Daha sonra yavaşça kafesten elinizi uzatıp, yiyecekleri kuşa vermeye çalışın. Sizden korkmadığı zaman, elinize rahatça gelecektir. Bir elinizle uzatacağınız yemi, diğer parmağınıza konarak almaya çalışır. Sultan papağanları oldukça akıllı kuşlardır. Burada önemli olan kuşunuzun güvenini sağlamaktır.

Sultan papağanın kafes dışına çıkarılması ve dokunma çalışmaları

Papağanınız size alıştıktan sonra, parmağınızdaki kuşu dışarıya alıp, kafesin önünde besleyiniz. Kuşunuzu kafesin üstüne bırakın. Önce ürkek olsa da, zamanla buradan uçmaya alışacaktır. Önce etrafa çarpıp uçabilirler. Alışmaları kısa sürer. Kısa sürede bu çalışmayı kendi başına yapmaya alışır. Kafese girince hemen kapısını kapatmayın. Böyle yaptığınızda, kafese girmek istemeyebilir. İçeri girdiğinde, kafesin kapanacağını düşünecektir. Sultanınız parmağınıza gelmekle sizinle teması öğreniyor. Bunun dışında, sırtını  ve kafasını kaşınmasına alışması gerekir. Fakat bunu istemezse, zorlamayın. Bunu daha sonra yapabilirsiniz.

Sultan papağanın sesleri öğrenmesi ve konuşma çalışmaları

Daha önce dediğimiz gibi sadece erkek sultan papağanlar konuşma için uygundur. Kendinize alıştıracağınız, evcilleşen kuşunuzun konuşmaya başlaması bir yaşını bulacaktır. Onlara sesleri öğretmeniz ve tekrarını sağlaması için bir yaşını beklemelisiniz. Ona öğretmek istediğiniz her kelimeyi, her defasında tekrarlayıp, yumuşak bir ses tonuyla söylemeniz, yanında ıslık sesi gibi bir seste çıkarmanız gerekir. Bir süre sonra siz ıslığı çalarken, papağanınız da kelimeyi söylemeye başlayacaktır. Yani sizin eksik bıraktığınız kelimeyi kendisi tamamlayacaktır. Bu yöntemle kuşunuza pek çok kelime öğretmeniz mümkün. Müzikleri, şarkı sözlerini, zil seslerini bire bir taklit edecek aşamaya bile gelecektir.

Bir Cevap Yazın