Stresi azaltmanın yolları nelerdir?

İnsanlar bazı zamanlar stres, endişe ve öfke gibi bir takım sorunlar yaşar. Hiç kimsenin tamamen stressiz bir hayatının olması mümkün değildir. İşe geç kalma, sınavlarda kötü puan alma, gribe yakalanma korkusu, akşam yemekte ne yapılacağına karar verememe, işe dair memnuniyetsizlikler, yoğun trafik, gürültüye tahammül edememe, eve gitmek için araç bulamama gibi birçok neden strese yol açmaktadır. Ancak stres veya öfkeden kurtulmak o kadar da zor değildir, strese karşı uygulayabilecek bazı etkili yöntemler vardır. Gerek iş hayatının yol açtığı stres ve gerekse duygusal birtakım durumların sebep olduğu stres olsun, hepsinin üstesinden kolaylıkla gelinebilir. Önemli olan istekli, arzulu olmaktır. Ve gereken çabayı göstermektir.
ss
Olumsuz konuşmalar ya da düşünceler devam ettikçe olumlu düşünüp hareket etmek zorlaşır. Olumsuz düşüncelerimizin farkına varmak ve olumlu düşünmeye alışkanlık haline getirmek hem stresi azaltmaya yardımcı olur ve hem de sağlıklı kararlar almamızı sağlar. Sınava girmeden sınavla ilgili olumsuz bir düşünceye sahip olmak daha çok gerilmeye ve daha çok strese girmeye neden olur. Bu tip zor durumlarda kişilerin kendilerini strese hazırlamaları da stresin artmasını engeller.

Stresli durumlar, insanlar arasındaki ilişkilerden kaynaklanıyorsa, sorunları bu kişilerle paylaşmak gerekir. Çocuklarımız arkadaşlarıyla yaşadığı sorunlarda onlara müdahale etmeden arkadaşıyla açıkça konuşmaya cesaretlendirerek çözüm bulmalarını sağlamaya çalışmalıyız. Sıkıntıları devamlı olarak içimizde tutmak yerine paylaşmak çoğu zaman bizi rahatlatır. Çocuklarımız kimi zaman bizimle kimi zaman da arkadaşlarıyla sıkıntılarını paylaşabilir. Önemli olan burada istediği zaman bizimle sıkıntılarını paylaşabileceği mesajını verebilmektir.

Stresi ve anksiyeteyi (hafif düzeyde depresyon) ortadan kaldırmanın önemli yöntemlerinden biri nefes alıp verme hızını düşürmektir. Sinirlendiğimiz zaman veya stresliyken nefes alıp verme hızımızda artış olur. Alt karın kaslarımızdan ya da diyaframdan nefes almaya çalışırız. Bu şekilde soluma hızını düşürürüz. Bu bir çeşit nefes egzersizidir.

Başka konulara yoğunlaşmak yine stresin azalmasını sağlar. Sürekli aynı şeyi düşünüp stresi artırmaktan başka bir işe yaramaz. Yaşanan tedirginlik, korku, kızgınlık gibi duygular üzerinde odaklaşmak yerine, elde etmeyi istenilen sonuç üzerine yoğunlaşmak gerekir.

Stresliyken bazen zaman kaslarımız gerilir. Bu gerilmeyi engellemek için bazı rahatlama teknikleri uygulamak gerekir. Sessiz bir ortamda yere uzanıp, gözlerimizi kapatıp ve sırayla bir grup kasımızı esnetelim. Bu emin işe yarayan bir tekniktir. Esneme hareketlerinden sonra bir rahatlama görülecektir. Bu hareketleri düzenli olarak yaparsak kaslarımız rahatlamayı öğrenmekle birlikte daha sonraki gerilmelerde daha kolay rahatlama sağlanacaktır. Ancak aşırı zorlayıcı hareketlerden kaçınmak ve gerekirse yaşa uygun hareketleri öğrenmek için bir fizik tedavi uzmanına danışmak gereklidir.

Gerek vücudumuzu ve gerekse ruhumuzu rahatlatan ve stresi en aza indiren yollardan biri de egzersiz yapmaktır. Doğada yürüyüş yapmak bizi hem rahatlatacak, hem de mutlu edecektir. Egzersiz ile korunma olaylara karşı aşırı tepki vermeyi azaltır. Sakin olmamıza yardımcı olur. Kaygı ve gerginliğin azalmasında etkilidir. Kişinin kendine olan güveni ve saygısı artar. Çocuklarımızı ilgi duyduğu bir spora yönlendirmek onların stressiz ve kendine güvenen bir birey olmalarında yardımcı olur.

Sağlıklı beslenmekte stresi azaltmanın yollarından biridir. Bol bol meyve ve sebze yemeliyiz. Düzenli beslenmek stresin azalmasını sağlar. Bundan dolayı zararlı yiyeceklerden, kalbimizi ve midemizi zorlayacak yiyeceklerden uzak durmalıyız.

Sabahları mutlaka kahvaltı etmeliyiz. Akşam yemeklerini az yemeli ve geç saate bırakmamalıyız.
Kahve ve çay gibi strese sebep olan içecekler yerine ıhlamur gibi bitki çayları tercih etmeliyiz. Düzenli uyku stresin azalmasını sağlayan diğer önemli bir yoldur. Her gün yapmaktan hoşlandığımız bir takım şeyleri gerçekleştirmek stresle başa çıkmanın yollarından biridir. İnsanlar gün içerisinde kendilerini mutlu etmeye çalışmalıdırlar.

Bir Cevap Yazın