Stephen King kimdir?

Stephen King, bilim kurgu, korku türünde birçok romanın yanı sıra hikaye, senaryo gibi eserler üreten dünyaca ünlü yazarlardan biridir. Bunların yanı sıra köşe yazarlığı ve yönetmenlikte yapar.

Stephen Edwin King, 21 Eylül 1947’de Portland’da doğdu. Anne ve babasının ayrılması sebebi ile ağabeyi ile annesinin yanında kaldı. 1966 yılında koleji, 1970 yılında Orono Maine Üniversitesi’nin Bilim dalını bitirdi. Bir yıl sonra üniversitede tanıştığı Tabitha Spruce ile evlendi.

1967 yılında 16 yaşından beri yazmaya başladığı öyküleri bir arada topladığı “Starling Mystery Stories” isimli öykü kitabını çıkardı. Bu kitapta en çok tutulan öykü “The Glass Floor” oldu.

1973 yılında ilk romanı olan “Göz” (Carrie) yazdı. Roman 1976 yılında Brian De Palma tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Film 2 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir ve sinema tarihinin en iyi 20 korku filminden biri sayılır. Yazar bu roman ve filmi sayesinde en zengin yazarlar arasında yerini almıştır.

Zamanla yazar yazdığı hikâyelerin yanı sıra roman ve senaryo yazmaya da başladı. Senaryosunu yazdığı filmlerin yönetmenliğini de üstleniyor, zaman zaman oyuncu olarak da oynuyordu.

1975 yılında Maine’de göl kenarında bir eve taşındı. Burada “Mahşer” (The Stand) isimli eserini kaleme aldı.

1977 yılında “Medyum” (The Shining) isimli korku romanını yazmıştır. Aynı yıl yazar bir kez daha ev değiştirdikten sonra 1980 yılında yeni bir ev alarak, burada 3 çocuğu ile birlikte yaşamını devam ettirdi. Aynı yıl 3 yıl önce yazmış olduğu “Medyum” (The Shining) isimli romanı Stanley Kubrick tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

1981 yılında “Dance Macabre” isimli inceleme kitabı, gerek Amerikan edebiyatında gerekse Amerikan sinemasında korku öğesinin yerini, nasıl kullanıldığını anlatan, araştırma notlarının bulunduğu eserini yazmıştır. Bu eser, yazarın Hugo B.N.Ödülünü kazanmasını sağlamıştır. Kitabın henüz Türkçe çevirisi bulunmamaktadır.

1982 yılında Kara Kule (The Dark Tower) serisinin ilk romanı olan “Kara Kule: Silahşor” (The Dark Tower: The Gunslinger) kitabını çıkarmıştır.

1987 yılında Kara Kule (The Dark Tower) serisinin ikinci romanı “Kara Kule II: Üç’ün Çekilişi” (The Dark Tower II: The Drawing of the Three) kitabını yazmıştır.

1991 yılında Kara Kule (The Dark Tower) serisinin üçüncü romanı “Kara Kule III: Çorak Topraklar” (The Dark Tower III: The Waste Lands) kitabını yayınlamıştır.

1996 yılında “Yeşil Yol” (The Green Mile) roman serisini kaleme almıştır. Roman altı ciltten oluşmaktadır: “Yeşil Yol Dizisi: 1, İki Ölü Kız” (The Green Mile, The Two Dead Girls), “Yeşil Yol Dizisi: 2, Ölüm Hücresindeki Fare” (The Green Mile, The Mouse on the Mile), “Yeşil Yol Dizisi: 3, Coffey’nin Elleri” (The Green Mile, Coffey’s Hands), “Yeşil Yol Dizisi: 4, Ölümün En Kötüsü” (The Green Mile, The Bad Death of Eduard Delacroix), “Yeşil Yol Dizisi: 5, Gece Yolcuları” (The Green Mile, Night Journey) ve “Yeşil Yol Dizisi: 6, Coffey Yeşil Yolda” (The Green Mile, Coffey on the Mile). Roman serisi, 1999 yılında Frank Darabot tarafından The Green Mile (Yeşil Yol) ismi ile sinema filmine uyarlanmıştır. 2000 yılında gösterime giren film 4 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

1997 yılında Kara Kule (The Dark Tower) serisinin dördüncü romanı “Kara Kule IV: Büyücü ve Cam Küre” (The Dark Tower IV: Wizard and Glass) kitabını yazmıştır.

1998 yılında “Kemik Torbası” (Bag of Bones) romanını kaleme almıştır. Eser, 1999 yılında “Bram Stoker Ödülü”nü kazanmıştır. Roman, 2011 yılında iki bölümlük mini dizi şeklinde ekrana yansıtılmıştır.

2002 yılında yazarlığı bıraktığını açıklasa da bu tarihten itibaren birçok eser yazmaya devam etmiştir.

2003 yılında Kara Kule (The Dark Tower) serisinin beşinci romanı “Kara Kule V: Calla’nın Kurtları” (The Dark Tower V: Wolves of the Calla) kitabını kaleme almıştır.

2004 yılında Kara Kule (The Dark Tower) serisinin altıncı romanı “Kara Kule VI: Susannah’nın Şarkısı” (The Dark Tower VI: Song of Susannah) ve yedinci romanı “Kara Kule VII: Kule” (The Dark Tower VII: The Dark Tower) kitabını yayınlamıştır.

2009 yılında “Under the Dome” (Kubbenin Altında) isimli romanı ile New York Times “En Çok Satanlar” listesinde uzun süre birinciliği bırakmamıştır.

2012 yılında Kara Kule (The Dark Tower) serisinin sekizinci romanı “Kara Kule VIII: Anahtar Deliğinden Sızan Rüzgâr” (The Dark Tower VIII: The Wind Through the Keyhole) kitabını yazmıştır.

Yazarın gerek roman, hikâye gerekse senaryo bazında sinema filmine, kısa filme ve dizeye çevrilmiş olan bir makaleye sığdıramayacağımız kadar çok eseri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın