SPSS nedir?

İstatistik biliminin karmaşık hesaplamaları konusun uzun yıllar boyunca öğrenim görülmesine gerek bırakmadan girilen verilerden istatistiksel çıkarımlar yapılmasını sağlayan SPSS, sebep sonuç ilişkileri kurarak karar verme konusunda yorum yapan bir bilgisayar yazılımıdır. Açılımı Statistical Package for the Social Sciences (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi) olan SPSS dünya genelinde Windows, Mac ve Linux tabanlı tüm sistemlerde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Market araştırması yapılmasını büyük oranda kolaylaştıran ve girdi incelenmesi için saat ayrılmamasını sağladığı için zamandan ciddi ölçüde tasarruf sağlayan SPSS, bu nedenle kurumsallaşmış ve kurumsallaşma yolunda ilerleyen firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Market araştırmaları denince akla gelen ilk yöntem olan anketlerin istatistik bilimi kullanılarak doğru şekilde yorumlanması, istatistiğin bir bilim dalı olması sebebiyle ciddi bir bilgi birikim gerektirmektedir. Ülkemizde eğitim veren üniversitelerde iktisadi ilimler fakülteleri bünyesinde eğitim veren istatistik bölümleri, anket ve market araştırmalarının hesaplanması kadar bu verilerin doğru şekilde yorumlanması üzerinde de durmaktadır. SPSS bu aşamada devreye girerek firmaların işini ciddi manada kolaylaştırmakta ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda doğru adımlar atılmasını sağlamaktadır. Modern teknolojiyle birlikte hayatın bir parçası haline gelen bilgisayar yazılımlarının istatistik uzmanı bir insanın yapacağı yorumu yapıp yapamayacağı hala tartışıla dursun, SPSS sektör genelinde giderek daha fazla tercih edilen bir program olmaya devam etmektedir.

Raporlama konusunda geniş imkanlar sunan SPSS tüm bu işlemleri birkaç tuşa basılmasıyla hızlı bir şekilde yaptığından, ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Akademik düzeyli araştırmalarda da kullanılan SPSS programının kurulumu 1968 yılına kadar gitmektedir ve program yıllar içinde 20’den fazla kez güncellenmiştir. PASW adıyla da tanınan yazılım, özellikle Avrupa’da eğitim veren üniversitelerde akademik düzeyli araştırmalarda kullanılmakta ve düzenlenen kurslarla üniversite öğrencilerine öğretilmektedir. Ülkemizde anket firmalarının da kullanmaya başladığı bu yazılım sayesinde doğru kararlar alınarak başarılı geri dönüşler alınması daha kolay hale gelmektedir. İnsan kaynakları ve marka yönetimi açısından da birçok avantaj sunan yazılım, raporla konusun büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

ABD’de uzun zamandır üniversite ve bağımsız araştırma enstitüleri tarafından kullanılan SPSS, ülkemizin (birçok konuda olduğu gibi) yeni yeni keşfettiği bir bilgisayar yazılımıdır. İstatistik teknikleriyle araştırmacılardan akademisyenlere, insan kaynakları uzmanlarından piyasa analistçilerine geniş bir çevre tarafından kullanılan SPSS, istatistikleri kullanarak karar verme ve doğru adımları atma konusunda etkisi görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir fayda sağlamaktadır. Çıktıların doğru şekilde yorumlanması için yine de deneyim gerekebileceği ise SPSS ile ilgili unutulmaması gerekenlerden biridir.

Bir Cevap Yazın