Sosyal medyanın diğer medya araçlarından farkı nedir?

sosyal medyaSosyal medyanın diğer medya alanlarından farklı yönleri açıkça görülebilir. Bu farkların insanlar tarafından da açıkça görülüp, benimsenmesi nedeniyle sosyal medya çok yaygınlaşmıştır. Zaten sosyal medya alanında oluşan gelişmeler, bu nedenle hızla artmaktadır. Sosyal medya kullanıcıları çoğunlukla yeni nesil gençler olsa da, diğer yaş gruplarının katılımı da hızla yaygınlaşmaktadır.

Sosyal medyanın yaygınlaşması, hızıyla aynı oranda gerçekleşmiştir. Anlık ileti gönderilebilmesi, iletişimi hızlandırıp, insanların yardım almasını ve yardım etmesini sağlayarak sosyal medyayı gözde hale getirmiştir. Diğer medya alanlarında bu hızın yakalanması mümkün değildir. Yapılan açıklamalara anında tepki verilip, gereken yönlendirmenin yapılabilmesi sosyal medyanın hiçbir zaman gündemden düşmemesine, aksine daha da önemsenip kullanılmasına yol açmıştır. Diğer medya alanlarına da tepki göstermek mümkündür. Lakin verilen tepkiler, uzun süreçler içinde, belli prosedürlerin yerine gelmesine bağlanmıştır. Doğal olarak bu da insanlarda caydırıcı etki yaratmaktadır. İnsanlar kıstasa girmeden sosyal medya üzerinden düşünce özgürlüğünü kullanabilmektedir.

Aralarındaki bir diğer fark, sosyal medya kullanıcıları bu sistemi kullanırken buna karşılık herhangi bir ücret ödememesi olarak kabul edilir. Diğer medya alanlarında ise, bilgiye ulaşmanın belli bir ücrete bağlanması caydırıcı bir özelliktir. Buda diğer medya alanlarında kullanıcı sayısını kısıtlayıcı bir etkendir. Durum böyle olunca, diğer medya alanlarının ulaşabildiği kişi sayısı azalma içine girmiştir. Diğer medyaların hiçbir zaman sosyal medya kullanıcı sayısına ulaşması mümkün olamaz. Adeta bir çığ gibi büyüyen kullanıcısıyla sosyal medya lider olmaya devam edecektir.

Farkların en önemlisinden biride, diğer medya alanlarında bulunan kontrol mekanizması alanıdır. Sosyal medya içinde insanlar herhangi bir yaptırıma gerek duymadan istediği gibi haberleşebilir. Herhangi biri ya da kurum tarafından bir yaptırım olması söz konusu değildir. Birde burada kimliklerini açıklama zorunlulukları bulunmamaktadır. Diğer medya alanlarında bu durumun söz konusu bile yapılması olanaksızdır. Açıklamaları yapan kişinin kimliği bellidir. Her zaman herkesin ulaşılabileceği durumdadır. Bu nedenle çığ gibi hızla yayılan sosyal medya, diğer medya türlerini daha az kullanılır duruma getirmiştir. Kullanım kolaylığıyla ve hızlı iletişim sağlamasıyla tercih edilmesini sağlamıştır.

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması nedeniyle, insanların anlık iletişim halinde olma isteğiyle oluşan sosyal medya, toplumumuzda önemli baskılara neden olmuştur. Sosyal medya kavramı üstüne söylenecek tek şey, insanların birbirine yardımcı olabileceği ve yardım alabileceği bir ortam olmasıdır. Karşılıksız olarak yapılan bu yardımlar, insanların birbirini bile tanımadan yapabildiği iyiliklerdir. Kişiler kendi tecrübelerini başkalarına aktarıp, kolay yollarla iletişim kurarlar. Sosyal medya tamamen ücretsiz bir yardımlaşma platformudur. Toplum üzerinde büyük etkiye sahip olan, hızla yayılan bir bilgi deposudur. Anında büyük kitlelere ulaşma imkânı sağlayan hızlı ve etkili bir iletişim şeklidir. İletişimi bu platformdan daha hızlı yapmanız imkânsız gibidir. Sosyal medya üzerinde paylaşılan bilgiler, katılımcıların yaptıkları yorumlarla her zaman yön olumlu ya da olumsuz olarak değiştirebilir. Sosyal medya kişilerin kendine özel fikirlerinin değer kazanması açısından önemlidir.

Bir Cevap Yazın