Sosyal medyada çocuklar açısından bilgi paylaşmanın riskleri nelerdir?

guvenli-internet-donemi-3252921_8938_bSosyal medya üstünden çocuklar tarafında çok fazla kişisel bilgilerin paylaşılması dışında, “fazla paylaşımda bulunma” konusunda da dikkatli olunması gerekir. Evde yalnız olmaları hakkındaki detaylı bilgilerin yayınlanması görünüşte belki zararsız gibi olabilir. Ancak bu tür bilgiler bir çocuk açısından, oldukça önemli bir risk teşkil edebilir. Bu durum aynı zamanda çevrimiçi arkadaşlara tatillerden söz etme konusunda da önemsenmesi gerekir. Çünkü bu şekilde tüm dünyaya internet üzerinden kendi evinizin ne zaman boş olacağını da söylemiş oluyorsunuz. Çocuklar kendilerinden telefon numarasını isteyen basit bir gönderinin kötü niyetli bir kaynaktan geldiğini kendileri bilemeyebilirler. Ebeveynler mutlaka çocuklarına hangi tür bilgilerin sosyal medya üzerinden paylaşılmaması gerektiğini anlatmalı, onlarla olabilecek çeşitli senaryolar üzerinde tartışarak, mutlaka çocuklarına bu konuda yardımcı olmalıdır.

Çevrimiçi hale gelen her şey çevrimiçi kalır

Çocuklar internette genellikle kendi arkadaşlarının yarattığı bir dramanın içine çekilir, sosyal medya ortamını argümanlar ve rahatsız edici yorumlarla doldurmuş olabilir. Zorba davranışlar ortaya çıkıp çocukların kendilerini burada korunmasız ve yalnız hissetmelerine sebep olabilir. Çocuklar bunun sonuçları hakkında daha ayrıntılı olarak düşünmeden, bir video çekerek çevrimiçi olarak yayınlanması konusunda aceleci davranabilirler. Ebeveynler bunun açıklaması konusunda pek çok şey yapabilir. Çünkü çevrimiçi hale gelen her şey internette çevrimiçi kalır. Bu sonsuza kadar bu şekilde devam eder. Çocuklara, herhangi bir gönderimde bulunmadan önce, mutlaka derin bir nefes almaları gerektiğini ve asla öfkeli bir durumda olduklarında Facebook’ta, Twitter ‘da ya da başka bir sosyal medya platformunda bir şey yayınlamamalarını mutlaka öğretmelisiniz. Ebeveynler yorumlarda, eylemlerde ve çevrimiçi davranışlarda, çocukların aynen yüz yüze karşılaşacakları kişilerle olduğu gibi, burada da aynı nezaket ve saygı kuralları içinde yönetilmesi gerektiği konusunda katı bir tutum sergilemelidir.

Mobil güvenlik ve sosyal medya

Çocuklar için internet güvenliği durumu aynı zamanda mobil cihazları da içermektedir. Günümüzde giderek daha fazla çocuğun telefonlardan, tabletlerden ve elde taşınan cihazlardan internete erişimi yükselmektedir. Mobil erişim demek aynı zamanda çocukların, sizlerin evdeki aile bilgisayarında kanıtını görmeden çok daha önce, yeni sosyal medya sitelerine çok hızlı bir şekilde geçebilecekleri anlamına da gelir. Çocuklara yeni sitelere katılma konusunda daha sıkı kurallar koyulması ve iletişimin açık tutulması buradaki temel konulardır. Çocuğunuza neden yeni bir sosyal medya sitesine geçiş yapmak istediğini mutlaka sormalısınız. Bunun gerçekte zorbalık içeren bir davranıştan kaçmak için mi, yoksa sadece daha yeni olan, daha nazik ve daha kibar bir çevrimiçi topluluğun bir parçası olması için mi bunu istediklerinin öğrenilmesi gerekir. Bu çocukların sosyal medya ortamında güvenliklerinin sağlanması açısından çok önemli bir konudur.

Ebeveynlere düşen en önemli görev

Çocuklar için internet güvenliğinde her yerde karşımıza çıkabilen sosyal medya, sonuçta belki bunaltıcı bir görev gibi görünebilir ancak bu kesinlikle gerekli ve çok önemli bir konudur. Çocuklarınızdan beklediğiniz çevrimiçi davranışlar konusunda sizlerde onlara örnek olmalı ve bulundukları sosyal sitelerde bile onlarla arkadaş olup onları takip etme konusunda ısrarınızı sürdürmelisiniz. Ebeveyn olarak denetimi mutlaka kurun ve yeni sosyal siteler hakkında sizlerde bilgi sahibi olup, bunların çocuklarınız için uygun bir ortam olup olmadıklarını sizler tespit edin. Mobil erişim olanağı çocuğunuzun sosyal medyaya genel olarak maruz kalma oranını artırdığı için, çocuğunuzun mobil faaliyetlerini izlemenize yardımcı olabilecek ebeveyn denetimlerine sahip olan mobil güvenlik yazılımlarına yatırım yapmanız daha faydalı olabilir. Her şeyden önce çocuklarınız için internet güvenliğini birinci sırada yerini alan, aile önceliğiniz durumuna getirmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın