Soğan kürü nedir?

Soğan kürü, polikistik over, hamile kalma, iyi huylu prostat büyümesi, miyom, kıl dönmesi, menopoz gibi rahatsızlıklarda tedavi amacıyla kullanılan bitkisel bir kürdür. Son dönemler özellikle Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından sık sık tavsiye edilmektedir.
sogan_kuru_yapilisi_h5570
Soğan evlerimizde bir çok yemek çeşidinde kullandığımız sebze olmanın haricinde, içeriğinde bulunan B, A ve C vitamini, iyot, fosfor, silis, kükürt gibi maddeler, antibiyotik görevi yapan içerikler ve hazmı kolaylaştıran fermentlere sahip olan şifalı bir sebzedir. Soğan tüketiminin fazla olduğu ülkelerde, kanser hastalığının çok daha az olarak görüldüğü tespit edilmiştir. Evlerinizde kolay ve masrafsız olarak hazırlayabileceğiniz kür, 15 gün boyunca düzenli olarak kullanıldığında hastalığınıza çare olabilmektedir.

Soğan kürünü hazırlamak için gerekli olan malzemeler bir adet açık kahverengi kabuklu kuru soğan ve iki bardak klorsuz sudur. Soğanı kabukları kırmızı, mor veya beyaz kabuklu olandan seçmeniz gerekmektedir. Kullanılması gereken soğan türü yemeklerde kullanılan kuru soğandır. Soğanı kök ve kabuğuyla birlikte kullanılması gerektiğinden dolayı, yıkayıp sirkeli suyun içinde bir süre bekletmek lazım. Bu uygulama ile soğanın dezenfekte olması sağlanır. İlk olarak su bir tencerenin içine koyarak, ocağın üzerinde belirli bir süre kaynamaya bırakılmalıdır. Kaynadıktan sonra kuru soğan dört parçaya bölünerek suyun içine atılır. Bu şekilde yaklaşık olarak beş dakika kadar kaynatılmalıdır, böylece soğan kürü hazır hale gelecektir. Kullanıma hazır olması için biraz ılınmasını beklemek gerekir.

Hazırlanan soğan küründe bilhassa kuru soğanın taze olmasına dikkat edilmesi gerekir. Soğan kürü mutlaka taze olarak hazırlamalıdır. Soğan kürü ılık olarak tüketilmelidir. Hazırlanmış olan soğan kürü öğlen ve akşam yemeklerden en az 10 dakika önce içilmelidir. Tadını beğenmeyenler için soğan kürü limon, bal veya şekerle tüketilebilir. Ağız kokusuna sebep olması muhtemeldir. Kalabalık ortamlardan uzak durmak iyi olacaktır.

Soğan kürü tüketmeye başlandıktan ilk ay 15 gün içinde tüketilmelidir. Sonraki aylarda ise bu sayı 10 güne kadar inebilir. 6 ay sonunda ise soğan kürü kullanımına ara verilmelidir.

Uzmanların vermiş olduğu bilgiye göre soğan kürünün bugüne kadar bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Soğan kürü etkisini kısa sürede göstermektedir.

Soğan kürünün faydalarını şöyle sıralamak mümkündür:
1- Kadınlarda meydana gelen çikolata kisti (endometriosis) ve miyom oluşumlarına karşı tedavi edicidir
2- Polikistik over sendromu tedavisinde faydalıdır.
3- Kadınların yaşadığı adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya oldukça etkilidir. Prof Dr İbrahim Saraçoğlu, soğan kürünün adet döneminde de uygulanabileceğini, ancak etkili olması için uygun zaman adet bitiminden en erken 7 gün sonrasıdır.
Soğan kürünü uyguladıktan sonra ikinci adeti görmeden 10 gün önce tekrar 5 gün veya 7 gün bu soğan suyu kürünü uygulamak gerektiğini belirtmektedir.
4- Menopoz şikâyetlerini azaltmak için içilmelidir.
5- Vajinal akıntılarda kullanılmalıdır.
6- Kıl dönmelerinde fayda sağlayacaktır.
7- Hamile kalmak isteyenlerin, uygulayıp sonuç alabilmesi mümkündür. Hamile kalmak için bu kürün ardından mutlaka kuru incir kürünü uygulamak gerekir.
8- Ciltte çıkmış olan iltihaplı sivilce ve aknelerde tedavi edici özelliğe sahiptir.
9- İçeriğinde bulunan sulfosid nedeniyle antibiyotik özelliğine sahiptir.
10- Dolaşım sistemini düzenleme özelliği bulunmaktadır
11- Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri vardır.
12- Vücutta oluşan yağlanmayı azaltacağından, zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
13- Stres giderici ve balgam söktürücü etkileri bulunmaktadır.
14- Prostatta meydana gelen iltihapları azaltıcı etkilerinden dolayı, ağrıların azalmasına yardımcı olur.
15- Çiğ soğan tüketmek, yemek sonrasında kandaki total gliserit oranını düşürür.
16- Sinüzit rahatsızlığının ilerlemesine engel olur.

Bir Cevap Yazın