Siyah nokta oluşumları nasıl meydana gelir?

Siyah noktalar diğer adıyla komedonlar, en sık rastlanan cilt sorunları arasında yer alır. Bunların oluşması ciltte olan yağ bezlerinden kaynaklanır. Genel sağlığı etkilenmeyen bir durum olmasına rağmen, görüntü olarak insanları etkileyen bir sorundur. Siyah noktalar sivilcelerin ilk belirtileri arasında yer alır. Bunlar sivilcelerin başlangıç aşaması olsa da, bütün siyah noktalar sivilce oluşumuna neden olmaz. Fakat unutmamanız gereken, her sivilce başlangıçta siyah nokta oluşumuyla gerçekleşir.

Siyah noktalar nasıl oluşur?

Ciltte bulunan yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesi durumunda meydana gelirler. Özellikle kişilerin yaşadığı stres ve ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişimler sonucunda büyüyen yağ bezleri, bünyesinde yağ üretimini arttırır. Yağ bezlerinde salgılanan yağın ciltte bulunan gözeneklerden atılması gerekir. Fakat bu gözeneklere gelen kanallar, yoğun hale gelmiş olan yağ kütleleri nedeniyle tıkanır. Kanalların tam olarak tıkanması gerçekleşirse komedomlar oluşmaya başlar. Siyah noktalar derideki sebum nedeniyle beyaz renkte oluşursa ”kapalı komedom”,  tıkanmanın tam olmadığı vakalarda, ucunda bulunan doğal renk nedeniyle siyah bir tıkaç oluştuğunda ”açık komedom” meydana gelir. Ciltte bulunan floro bakterileri, yağdan dolayı tıkanmış olan kanal içinde enfeksiyona sebep olduğunda iri, kırmızılı ve iltihaplı sivilce oluşumları meydana gelmeye başlar. Bu nedenle siyah noktaların ilerlemeden mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Siyah noktalar hangi nedenlerden dolayı artar?

siyah nokta

  • Kullanılan kozmetik ürünlerin yan etkilerinden dolayı,
  • Adet kanamaları öncesinde oluşan hormonal değişimler,
  • Aşırı terleme nedeniyle,
  • Güneş ışığına karşı oluşan hassasiyet ve uzun süre güneşe maruz kalma nedeniyle komedomların sayısında artış gözlenir.

Siyah nokta tedavisi nasıl yapılır?

Bu oluşumların tedavisi için, tıkalı olan yağ kanallarının temizlenmesi zorunludur. Buhar banyosu yapılması cilt gözeneklerini temizlemek için iyi bir hazırlık olacaktır. Bunu hazırlamak için ocağın üstünde kaynayan suyun buharına cildinizi 3-5 dakika kadar tutabilirsiniz. Gözenekler açılınca, kullanılmamış bir enjektörün iğnesini çıkarıp, siyah noktaların üstüne hafif baskılar uygulayınız. Bu şekilde siyah noktaların enjektör içine geldiğini görebilirsiniz. Ardından yüzünüzü bol su ile yıkayarak, uygun bir nemlendirici krem sürmelisiniz.

Siyah noktalar için bitkisel öneriler nedir?

  • Üç yemek kaşığı elma sirkesini, yarım su bardağı suyun içinde kaynatın. Ateşin altını kısıp, yüzünüzü buradaki buhara 5-15 dakika kadar tutunuz. Sonra elma sirkesiyle su karışımı hazırlayarak, yüzünüzü bununla siliniz. Haftada iki defa bunu uyguladığınız zaman, cildiniz hem sağlıklı görünecek, hem de parlaklık kazanacak. Böylece siyah nokta oluşumu azalacaktır.
  • Bir kâse yoğurt ile bir yemek kaşığı limon suyunu iyice karıştırın. Bunu göz çevreniz hariç tüm yüzünüze sürün. Yüzünüzde 15 dakika kadar bekleyen karışım, daha sonra kuruyacaktır. Sonra bu karışımı ılık suyla temizleyin. Bu karışımda bulunan yoğurt cildi besleyip, ciltteki yağ oranını dengeler ve cildinizdeki nemi ayarlar. Limon suyu ise suyun cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlayarak, sivilcelerin ve siyah noktaların kurumasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın