Siyah çayın faydaları nelerdir?

çaySiyah çay ülkemizde sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerden biridir. Beyaz çay, oolong çayı ve yeşil çay bitkisinden üretilmesinin dışında farklı olarak bazı işlemlerden geçirildiğinden siyah renk içeren bir çay çeşididir. Siyah çayın üretimi sırasında çayın yaprakları aynı bitkiden üretilmiş diğer çay türlerine göre daha çok oksitlenir. Bu nedenle siyah çaydaki lezzet ve dem diğer çaylara göre daha yoğundur. Siyah çayın kendine has bir özelliği de çay yapraklarının uzun zaman oksitlenmeden geçmesi nedeniyle besin değerinin azalmasıyla siyah çayın faydası en aza iner. Günümüzde siyah çay tüm dünyada en fazla tüketilen çay çeşidi olmasına karşın, siyah çaya göre daha az  uygulamadan geçirilip işlenen beyaz çay, oolong çayı ile yeşil çayda severek tüketilen çaylar arasındadır.

Siyah çay türleri

Siyah çay işlenmiş çay yaprağının türüne göre birçok değeri bünyesinde barındırır. Kaliteli ve ekstra nitelikte olan siyah çayın üretimi için kullanılan çay yaprağının bütün olarak işlendiği siyah çaydır. Daha sonra “kırık yapraklı” olarak tanımlanan siyah çay, “ufak partiküllü” diye tanımlanan siyah çayın dışında,  toz şeklinde olan siyah çay gelir. Hazır poşetlenmiş olarak üretilen siyah çay ufak parça yapraklar ile partikül gibi çay yapraklarından üretilir.

Siyah çayın faydaları

Aynı bitkiden üretilmiş diğer çaylara göre daha çok oksitlenmesine rağmen, siyah çayın insan sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak bunun için yapılan bilimsel incelemelerde oldukça azdır.

 • Kalp krizi ve felç riskine karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Antioksidan açısından çok zengindir.
 • Damar sertliğinde, damar rahatsızlıkları ve kalp sağlığı için çok faydalıdır.
 • Böbrek ve safra taşı oluşumuna karşı etkilidir.
 • Zihin açıcı özelliği bulunur.
 • Vücuda enerji vermektedir.
 • Kan şekerini dengede tutar. Ancak yine de şeker hastalarının doktora danışması gerekir.
 • Saçların şampuan yardımıyla yıkanmasından sonra bir demlik ılık çayla iyice durulanması gerekir. Bu uygulamanın saçlara canlılık ve parlaklık verdiğini görebilirsiniz.
 • Ayak kokusu sorununuz varsa, demlenmiş ılık çayı uygun leğenin içine alarak içine ayaklarınızı sokup 10-15 dakika kadar burada bekletin. Düzenli şekilde her akşam yapılacak bu uygulama ile bir hafta ya da 10 gün içinde ayak kokusu sorununu çözer.
 • Siyah çay içinde yanı diş macununda da olan yüksek oranda florid barındırır. Siyah çayda olan tanik asitler dişlerde olan koruyucu tabakaya destek vermektedir.
 • Demlenen siyah çay suyu gözlerde meydana gelmiş olan kanlanma, şişlik ve göz kapaklarında olan ağırlıklara karşı, haricen yapılan pansumanla iyi gelir.
 • Siyah çay vücuttaki sindirim sistemi hastalıklarına, hazımsızlık sorununa, sindirim bozukluklarına, mide ağrısı gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Bunun dışında öksürük ve cilt kuruluğu gibi sorunların giderilmesinde de oldukça faydalıdır.
 • Siyah çayın etkisi demleme süresiyle ilgilidir. Çayın yapraklarının içeriğinde hızla çözünen kafein maddesi bulunur. Çayın sadece 3 dakika kadar demlenesi halinde, uyarıcı tesiri meydana gelir. Çayın 5-6 dakikadan daha uzun süre demlenmesiyle adrenalize hale gelmiş kafeini birleştiren tanik asitler ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden çay, vücutta sakinleştirici etkiye neden olur.
 • Demlikte kalmış olan demlenmiş çay suyuyla iyi bir mobilya ve ahşap temizleyici olarak faydalanılabilir. Koyu renkteki mobilyalara uygulanan çay suyu bileşenler eski mobilyalara parlaklık ve yeni bir görünüm sağlar.

Bir Cevap Yazın