Sitenizin Google sıralamasında düşmesini nasıl önlersiniz?

Google her zamanki gibi yeni güncellemelerle spam sitelerin önüne geçmeye çalışıyor. Tabi Google bunu yaparken, ticari sitelerde bundan etkiliyor. E-ticaret sitelerin ürün açıklamalarının kopya olması, yaşanan güncellemelerin e-ticaret sitelerine zarar vermesini sağlıyor. Bu anlamda e-ticaret sitelerinin bir sonraki güncellemelerde spam cezasına çarptırılmamaları için çalışma yapmak durumunda olduklarını söylemeliyim.google-rankings

Neler yapılmalı?

Öncelikle yapılması gereken hususlardan birisi, XML şeklinde girilen ürünlerin özeliklerinin ve açıklamalarının özgünleştirilmesidir. Bunun nasıl yapılacağı hususunda aklınızda soru işaretleri olabilir. Çünkü ürünlerin özellikleri bellidir ve hepsinin pek çok sitede aynı olması doğal olabilir. Ama xml şeklinde girilen ürün açıklamaları ve özellikleri maalesef ortaya bir spam tehlikesi çıkartıyor. Bunun aşılması adına yapılması gereken her ürünün açıklamalarının manuel girilmesi. Açıklamaların özgün bir şekilde yazılması.

Özgünleştirme çalışmalarından sonra e-ticaret sitesi için önemli olan meselelerden birisi, özgün içerik paylaşımların söz konusu olmasıdır. Ne kadar çok özgün içerikli makale girişleri söz konusu olursa, o kadar fazla trafik elde etmek ve google aramalarında yükselmek söz konusu olabilir. E-ticaret sitelerinin blog oluşturarak makale yayınlaması, sitelerinin google gözünde değerinin artmasına vesile olacak bir durum ifade eder.

Sosyal medyada içerik paylaşımlarının yapılması da önemli bir SEO çalışmasıdır. Sosyal medya entegrasyonunun yapılması halinde sitenize sosyal medyadan trafik elde edebilir, backlink elde edebilirsiniz. Buralardan gelen ziyaretçilerin google gözünde anlamı büyüktür. Bu nedenle sosyal medya kanallarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir e-ticaret sitesi için yapılacakların en önemlisi, ürün açıklamalarının özgünleştirilmesi, makale paylaşımlarının yapılması, sosyal medya entegrasyonunun yapılmasıdır. Ürünlere gelen ziyaretçilerinizin yorum yapması dahi, sağlıklı bir seo avantajı sağlar. Ürün satışlarının artmasına vesile olur.

 

Bir Cevap Yazın