Sir (sör) nedir? Kimlere verilir?

Monarşik bir rejim olan İngiltere’de hükümdar tarafından, çalıştığı alanda veya yaptığı işte büyük başarılar elde eden kişilere verilen pek çok unvandan biridir.

Askerlerden diplomatlara, sanatçılardan sporculara, işadamlarından kamu görevlilerine kadar toplumun her katmanından insanların isimlerinin önüne eklenen bu unvanlar, eski dönemlerde soyluluk ve asalet sahibi kişilere hükümdar tarafından bahşedilirdi. Günümüzde, az önce de bahsedildiği gibi, toplumun her kesiminden kişilere verilebilen bir unvan olmuştur. En önemli ve gurur verici olan şey ise, bu unvanları alabilmek için saray’a yani hükümdarın huzuruna davet edilmek olmuştur. Eski dönemde yani monarşik rejimlerde, hükümdarın Paşa ya da Bey gibi onur ve asalet unvanları vermesi bir gelenekti. Bu geleneği günümüzde de titizlikle sürdüren ülke, hepimizin bildiği gibi İngiltere’dir. Bu gelenek, bazı değişikliklerle zamanımızda da uygulanmaya devam etmektedir. Mesela, toplumdaki her hangi bir birey, bir başkasını böyle bir unvana aday gösterebilmektedir. Eskiden sadece hükümdarın karar verdiği ve onun bahşettiği unvanlar vardı. Şimdilerde ise, başarılı ve ülkesini gururlandıran, sürekli bu başarılarıyla taktir toplayan bir kişiye, istenirse bu tür bir unvan verilebiliyor. Bu uygulama bir sosyal hizmet görevlisini, kahraman bir askeri, ülkesine madalya kazandırmış bir sporcuyu bile kapsıyor. Bu kişilerin isimleri, resmi kanallar vasıtasıyla hükümete iletiliyor. Şayet, dış ülkede dahi Birleşik Krallık yani İngiltere adına ve yararına büyük hizmetler vermiş yabancıların isimleri de önerilebiliyor. Bu isimler saray tarafından kabul gördükleri taktirde, hükümdarın yani Kraliçenin resmi doğum gününde, sarayın resmi gazetesi London Gazette’de yayınlanıyor.

Bu unvanların en önemli olanı, Kraliçe tarafından doğrudan verilen Ömür Boyu Lord unvanıdır. Bu unvan sahibi kişiler, ömürlerinin sonuna kadar Lordlar kamarası üyesi olarak kalıyorlar. Bundan sonraki en önemli unvan ise, Sir (sör) unvanıdır.

Bir Cevap Yazın