#Şiirsokakta nedir?

Son zamanlarda duvarlarda, banklarda, paralarda, merdivenlerde, vapurda, peçetelerde, yerlerde, kağıtlarda hemen her yerde görebileceğiniz bir yazı oldu #şiirsokakta. Peki nedir bu #şiirsokakta furyası? #şiirsokakta şiirle hiç ilgisi olmayan insanları, şiirle buluşturma çabasıdır diyebiliriz. Bu işin gönüllüleri akıllarına gelen şiirleri buldukları her yere yazarak binlerce insanın okumasını sağlamayı hedefliyor. #şiirsokakta hareketi, insanların unutulmuş duygularını canlandırma amacına yönelik bir eylem olarak da nitelenebilir.

siirsokakta_495122

Hareketin öncülerinden olan, Şiir Sokakta Twitter hesabı yöneticinin söylemine göre, #şiirsokakta fikri Gezi Parkı olayları döneminde duvara yazılan bir yazıdan ilham alınarak başlatıldı. Amaçlarının facebook, twitter gibi sosyal ağlara sıkışmış şiiri sokağa çıkarmak olduğunu fakat kendisinin bu akımın öncüsü olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen hesabın yöneticisi, İkinci Yeni şairlerini tanıtmak ve İkinci Yeni şiirini halkla buluşturmak için böyle bir şeye giriştiklerini belirtti. Ancak daha sonra hareket yaygınlaşarak büyüdü ve Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Can Yücel gibi hemen her tarzdan şairin şiirleri, sokakları işgal etmeye başladı. Büyük bir ivmeyle yayılan

siirsokakta_495130hareket tüm kesimler tarafından kullanılmaya başladı ve envai çeşit şiir duvarları süsler oldu. Sadece duvarlara, yerlere, duraklara yazarak değil aynı zamanda küçük kağıtlara yazılıp sokaklara atılarak da yayılan bu hareket, şiiri olabildiğince fazla insanla buluşturmayı hedefliyor. Bu hareket kapsamında duraklara, masalara, kafelere, vapurlara başkalarının okuması için bırakılan şiir kitaplarını da görmek mümkün. Daha öncede bahsettiğimiz gibi ilk etapta İkinci Yeni şairlerinin şiirlerinin paylaşılmasıyla başlayan akım daha sonra her türden şiirin paylaşılmasına evrildi. İkinci Yeni akımı, 1950 yıllarında Edip Cansever, Cemal Süreya ve Turgut Uyar‘ın öncülüğünde başlayan ve Türk şiirine farklı bir bakış açısı kazandıran bir akımdır. İkinci Yeni, şiirde bireyselliğe yönelen ve imgelere dayalı bir anlatıma odaklanan pek kural tanımayan bir şiir dili oluşmasına neden olmuştur. Şiir Sokakta akımı da Turgut Uyar, Cemal Süreya, Edip Cansever, Ece Ayhan, Ülkü Tamer gibi İkinci Yeni şairlerinin şiirleriyle başlamış, daha sonra Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Can Yücel, Özdemir Asaf gibi birçok şairin şiirlerinin de katılımıyla büyümüştür. Bilinen şairlerin şiirlerinin yanı sıra, insanlar kendi yazdıkları şiirleri de #şiirsokakta etiketiyle paylaşmaktadırlar.

tumblr_msne7eRzoJ1rtjm1uo6_1280

Siz de beğendiğiniz dizelerden başkalarının da istifade etmesini sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şiirleri sokağa çıkarmak. #şiirsokakta twitter hesabı yöneticisinin bir röportajda kullandığı cümlelerle bitiriyoruz yazımızı:

 “Sokağa çıkarıyoruz şiiri. Otobüse bindiriyoruz, banklarda oturtuyoruz, telefon kulübelerinde konuşuyoruz onunla… Elimizdeki fazla şiiri, beklenmedik bir anda  yanımızdakinin eline tutuşturuyoruz. Elimizde şiir kitabımızla çıkıyoruz sokağa. Böylelikle büyütüyoruz bu sevdayı, daha çok, elden ele… Şiir insanların arasında güzeldir. Konuşur onlarla, teselli eder, mutlu eder… Savaşları, açlıkları, cinayetleri, kadına şiddeti, hukuksuzluğu, eşitsizliği bitiremeyiz belki. Ama daha iyi bir insan oluruz kim bilir. Gülümseriz yanımızdakine, günaydın deriz, bir sokak çocuğunun karnını doyururuz belki…”

One thought on “#Şiirsokakta nedir?

  • 28 Mayıs 2014 tarihinde, saat 09:10
    Permalink

    Hepinizin şiir sevdiğini biliyoruz. Burada herkes kendinden bir şeyler bulacak. Şiir sokakta akımını arşivliyoruz.#siirsokakta

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: