Sigorta türleri nelerdir?

sigorta türleriSigorta can ve mal güvenliğinizin sağlanması için, belirli bir bütçe karşılığında yapılan oldukça önemli bir gerekliliktir. Herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, çok sayıda sigorta çeşidi bulunmaktadır. Sigorta yaptırılmadığında oluşan riskli durumlarda ödeyeceğiniz miktarlar, sigortanın yapılmasıyla ödenecek olan miktardan daha fazladır. Bu yüzden bütçenize uygun olacak sigortayı sizlerde yaptırmalısınız.

Sigorta Türleri

Zorunlu Trafik Sigortası: Ülkemizin sınırlarındaki motorlu araçların yaptırmak zorunluluğu bulunan bir sigorta türüdür. Bu sigorta sayesinde trafikte meydana gelecek kazalarda hem karşı tarafın hasarları, hem de 3. kişilerin bedeni ve maddi hasarları poliçe kapsamı içinde teminat altına alınmaktadır. Bu sigortayla sigorta yaptıran kişi maddi açıdan koruma altına alınır.

Kasko sigortası: Araçların trafikteki kazalara, çarpma ve çarpılmaya, hırsızlığa, yanma, aracın çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi risklere karşı teminat altında olduğu sigorta türleridir. Bu tür sigorta isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Poliçede arzu edilirse ek teminatlar da alınır.

Özel sağlık sigortası: Bu sigorta türü karşılaşılabilecek çeşitli hastalıklar ve kazalar sonucunda meydana gelen sağlık sorunlarında oluşan masraflar teminat altına alınır. Bu sigorta poliçesinde bulunan teminatlar farklılık gösterebilir. Sigorta yaptıran herkes kendisine uygun olan teminatları satın alma şansına sahiptir.

Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES ): Bireysel emeklilik sistemine katılmak ve geleceğinizi güvence altına almak bu sigortayla sağlanır. Bu sigortayla var olan emeklilik gelirinize ek kazanç sağlar ve daha refah koşullarda olan bir emeklilik dönemi elde edersiniz.

Konut Sigortası: Bu sigorta türü evi ve evin içinde olan eşyaları hırsızlığa, yangın, sel baskını, evin yıkılması, kira kaybına uğrama gibi değişik teminatlar sayesinde güvence altına almaktadır. Bu sigortayı ev sahibi ya da kiracı olanlar yaptırabilir. Kiracılar sadece ev eşyalarını kapsar bir poliçe satın alır. Konut sigortasında bulunan ek teminatlar ihtiyaca göre tercih edilir.

Zorunlu Deprem Sigortası ( DASK ): Deprem nedeniyle meydana gelen hasarları teminat altına alan bir sigorta türüdür. Özellikle son yıllarda deprem sigortası yaptırmanın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmıştır.

Yıllık Hayat Sigortası: Bu sigorta türünde yaşam kaybı riskine bağlı olarak, sigorta yaptıracak kişinin ailesini maddi açıdan güvence altına alınır. Bu sigortayla geride kalan aile bireyleri mevcut yaşam kalitelerini korumakta ve yaşamlarına aynı şekilde devam etmektedir.

Seyahat Sigortası: Bu sigortanın yapılması sayesinde yurtiçi ve yurtdışı seyahatleri güven içinde yapılır. Seyahatlerde meydana gelebilecek kaza, eşya kaybı, hırsızlığa uğrama ve hastalık gibi durumlardaki riskler güvence altına alınır.

Bir Cevap Yazın