Sıfır beden nedir?

marni-look-sifir-bedenModa dünyasında son dönemlerde çok sık duyulan ve aynı sıklıkta da tartışılan “sıfır beden” şeklinde bir yeni kavram gündeme gelmiştir. “Sıfır beden”in ne olduğu konusunda ise bir sandart oluşmamıştır. “Sıfır beden” bir kesim tarafından “34 beden ve altı bedenler”, bir kesim tarafından da “32 beden ve altı bedenler” olarak tanımlanmaktadır.

Mankenler arasında yoğun olarak popüler olan bu beden, aslında birçok moda otoritesi tarafından dahi kabul edilmemekte, desteklenmemektedir. İspanya ve İsrail’de sıfır beden mankenlerin podyuma çıkarılmasına izin verilmemektedir. Bunun sebebi ise sıfır bedenin özendirilmesi ve dolayısıyla  anoreksiyanın oluşmasına ortam hazırlanması gibi sakıncalı durumların oluşmasına neden olmama isteğidir. Anoreksiya nervoza, özellikle genç kadınlarda görülen, hiç yemek yememek ya da çok az yemek şeklinde bir yeme bozukluğu, uyku bozukluğu ile birlikte aktif olmaya devam edilmesi şeklinde kendini gösteren bir tür psikolojik bozukluktur.

Sıfır beden olma isteği, yeme bozukuklarına sebebiyet vermekte, yenilen yemeğin hemen akabinde müdahale ile kusma gibi doğal olmayan yoldan vücuttan uzaklaştırılması gibi akılalmaz uygulamalara neden olmakta, bu suretle de anoreksiya gibi sonu ölüm olabilen tehlikeli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle özendirmenin önüne geçilmesi için sıfır beden mankenlerin podyumdan uzaklaştırılması moda dünyasında çokça tartışılmaktadır. Bazı ülkeler bu yönde yasakları uygulamaya alırken, bazı ülkelerde tartışılmaya devam edilmektedir.

Ülkemizdeki modacıların bu yöndeki görüşleri ise farklılaşmış olmakla beraber; ortak kanaat olrak, 34 beden mankenin Türkiye’de olmadığı, Türk mankenlerinin ağırlıklı olarak 38 beden olduğu, ancak 34-36 beden mankenlerle çalışmanın çok daha keyifli olduğu belirtilmektedir. Sıfır beden kavramının uydurulmuş, suni bir kavram olduğu da iletilen bir başka görüştür.

Tüm farklı görüşlerin inkar edemedikleri nihai tespit şu şekildedir: Önemli olan canlı ve sağlıklı bir beden ve cilttir. Cilt parlıyor, beden sağlıklı ve aktif ise 34 beden olmann hiçbir sakıncası yoktur.

Bir Cevap Yazın