Sıcak çikolata nasıl yapılır?

sicakcikolataKış günlerinde severek tüketeceğiniz, adeta içinizi ısıtacak yeni bir tarifimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çikolata pek çok kişi tarafından bu denli sevilirken sıcak çikolataya hayır diyebilecek kimse var mı? Yağmurlu bir havada ev keyfi yapmak için güzel bir film ve bir bardak sıcak çikolatan daha iyi bir ikili olamaz. Bununla yanısıra misafirlerinize her zamanki klasik çay ve kahve ikramınız dışında bu lezzetli içeceği ikram edebilirsiniz; eminiz ki bu lezzeti seveceklerdir. Üstelik sıcak çikolatanın kalbe faydalı olduğu da bilinmektedir. Elbette aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir. Çünkü; içerisindeki yüksek yağ ve şeker oranı birtakım olumsuzluklara yol açabilir. Ancak kararında tüketimi, içerdiği antioksidan sebebiyle kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kakao atardamar sağlığı için son derece faydalı olup kan dolaşımını iyileştirir. Dilerseniz bu lezzetli içecek için gerekli olan malzemelere ve yapım aşamalarına geçelim, daha fazla bekletmeyelim.

Malzemeler

  • 2 paket bitter çikolata
  • 2 çay bardağı su
  • 2 çay bardağı süt
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker

Üzeri için

  • beyaz çikolata
  • krem şanti
  • marshmallow

Hazırlanışı

  1. Öncelikli olarak çelik tencerenizin içerisine iki çay bardağı su ekleyiniz ve içerisine iki paket bitter çikolatanızı da ilave ederek, ısınan suyun içerisinde eritiniz. Tüm çikolata parçaları eriyip pürüzsüz hale gelene kadar yavaş yavaş karıştırınız.
  2. Çikolatanız eridikten sonra içerisine iki tatlı kaşığı toz şekerinizi ilave ediniz. Eğer sıcak çikolatanızın tatlı olmasını istemiyorsanız şeker ilave etmeyebilirsiniz.
  3. Son olarak tencerenizin içerisine sütü ilave edip karıştırınız. Sıcak çikolatanız kaynamaya başlayınca ocaktan alarak kupalara sıcak olarak servis yapınız.

Tüketim Önerileri

marshmellow

Sıcak çikolatanızı kupanıza aldıktan sonra dilerseniz üzerine beyaz çikolata rendeleyebilir, krem şanti ekleyebilir yahut marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz marshmallow ile farklı bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın