Shingle nedir?

Eski dönemlerden bugüne, oturduğumuz evlerimizde çatıların kaplanması yağmur , kar ve güneş gibi etkenlerden korumak amacıyla ihtiyaç olarak görülmüş, her döneme göre farklı çatı kaplamaları kullanılmıştır. Ülkemizde genelde, kırılgan, ağır ve sert malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür malzemeler, sürekli olarak çatı ile ilgili sorunlar ve ekstra maliyetler çıkarabilmektedir.

Shingle olarak bilinen asfalt kiremit, bu sorunların hiçbirini çatılarda yaşatmamaktadır. Shingle, kötü hava şartlarına veya fırtınaya karşı oldukça dayanıklı bir malzemedir. Ayrılma ve uçma gibi sorunlar yaşatmaz. Kiremit veya benzeri malzemelere göre daha hafif olup, çatıya fazla yük yüklemez. Çok değişik renk seçenekleri ile konutlara daha şık ve estetik bir görüntü sağlar. Kolay uygulama yapılmasından dolayı hızlıca döşenir. Üzerinde kolaylıkla ve kırılma riski olmadan yürünebilir. Yapısındaki mineral taşlar sayesinde güneşin UV ışınlarına karşı mukavimdir. Yaz ve kış mevsimlerinin gösterdiği farklı iklim koşullarında rahatlıkla ve uzun yıllar kullanılabilir. Değişik formlardaki her türlü çatı şekline kolaylıkla uygulanabilmektedir. Kırılmama ve elastik olma özelliği ile bina ömrünce kullanılabilir. Çatı kaplamalarında istediğiniz renklerde ve modelde, modern ve sade görüntü yakalamanızı sağlamaktadır.  Maliyet açısından, diğer birçok çatı kaplama türüne göre daha uygun olacağı gibi, yağmur oluğu ve baca gibi detayların çözümünde kolaylıklar sağlamaktadır. Shingle doğru ve hatasız uygulama yapıldığı sürece, çok uzun dayanıklılık ve kullanım süresine, hatta bina ömrü kadar bir süreye sahiptir.

Shingle, ahşap ve çelik konstrüksiyon çatılara, beton çatılara, pergola, kameriye ve saçaklar gibi geniş bir uygulama alanına sahiptir. Eğimli çatılarda oldukça fazla kullanılmaya başlanmış olan shingle, en düşük yüzde 20 eğimli olan çatılara uygulanmalıdır. Teknolojik gelişmelerin sağladığı olanaklardan biri olan shingle çatı kaplamaları ile evinize değer kazandırır, görselliğini ve korumasını sağlarsınız.

Bir Cevap Yazın