Sezaryenle doğum sağlıklı mıdır?

sezaryenAnne adayları doğum zamanları yaklaştıkça bunun heyecanını yaşarlar. Doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi oldukça önemli bir konu halini alır. Doğumun normal yollardan veya sezaryenle yapılması konusunda kararsız kalınır. Yapılacak olan ilk şey, hamilelik süresinde bu konular hakkında bilgi sahibi olmaktır. Doğumun hangi yöntemlerle yapılacağına karar vermek, oldukça önemli kararlardan biridir. Sezaryenle doğum, vücudun normal işleyişine dışarıdan yapılacak bir müdahale anlamını taşımaktadır. Doğum, kadın vücudunun kendi vereceği tepkilerle gerçekleşen, bir olaylar zinciridir. Dışarıdan müdahale olması demek, doğumun irade dışında gerçekleşmesine sebep olur. Eğer bir sağlık sorunundan kaynaklı olmayan sezaryenle doğum isteniyorsa, bunun anne ve çocuk sağlığı için etkileri de araştırılmalıdır.

Doğumdan sonra anne adayının hayat kalitesine yansıyacak bir operasyon olması sebebiyle, sezaryen ciddi şekilde önem taşır. Normal doğum yapan bir kadın, doğum sonrası günlük aktivitelerine hemen dönüyorken, sezaryenle doğum yapan kadın belli bir süre yatak istirahatine ihtiyaç duyacaktır. Bu da anne çocuk arasındaki bağların ilk aşamada kurulmasına mani olacaktır. Normal doğum fizyolojik bir süreç olduğu için kadına ve bebeği zararı olmayan bir durumdur. Sezaryen ise, müdahale anlamını taşıdığı için, zararlı etkileri olabilecek bir durumdur. Bebeğinizin ve kendinizin sağlığını düşünerek, zorunlu hallerin dışında sezaryen tercih edilmemelidir. Uzmanlar bu şekilde görüş bildirseler de, anne adayları bu konuda sabırsız davranarak, hamilelik sürecinin sonuna gelmeden sezaryenle doğum yapmayı sıklıkla tercih etmektedir. Bebeğin anne karnında gelişmesini tamamlamasını beklemeden, doğmasını istemek, bebeğinizin büyürken sorunlarla karşılaşmasına zemin hazırlamaktır. Eğer bebeğiniz oksijen sorunu yaşamıyorsa, anne karnında uygunsuz pozisyonda değilse, eşinden erken ayrılmamışsa, normalden fazla iri değilse, annenin ciddi sağlık problemleri yoksa kesinlikle normal doğumu tercih etmelisiniz. Anne adaylarının sezaryenle doğumdan sonra yaşayacağı sorunlar, doğumun rahat geçmesiyle doğru orantılı olmayacaktır. Anne adaylarında enfeksiyon oluşumu, mesane, bağırsak ve diğer organlarda yaralanma, doğum sonrası nekahat döneminin uzaması, ilaç kullanılmasına gerek duyulması ve en önemlisi bundan sonra ki doğumlarında sezaryenle yapılmasını gerekli kılacaktır. Doğum sonrasında, bebeklerde yaşanan astım rahatsızlığı, normal doğumlara göre sezaryenle doğan bebeklerde daha fazla olacağından bebeğinizin sağlığını da tehlikeye atacaksınız.

Bütün bu detaylar, anne adaylarının doğum konusunda sağlıklı bir tercih yapmasında etkili olacak konulardır. Eğer çok önemli sebepleriniz yoksa normal doğum en doğru seçenek olacaktır. Normal doğum annelerin ruhsal durumlarına da olumlu etkiler yapacağı için, doğum sonrası anne çocuk ilişkileri de sağlıklı olacaktır. Sağlıklı kararlar almanız, sağlıklı kalmanız dileğiyle..

Bir Cevap Yazın