Şevket Rado kimdir?

1913 yılında Radoviş’te dünyaya gelen Şevket Rado; İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde eğitim almıştır. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde üniversite eğitimine devam etmiştir. Üniversite eğitimini 1936 yılında başarıyla tamamlamış olan Rado iş hayatına atılmaya hazırdır.

1932 yılında “Son Saat” gazetesine girerek mesleğinin aksine gazeteciliğe merak salan Şevket Rado bu mesleğe uzun yıllar gönül vermiştir. Akşam gazetesinde 25 yıl boyunca fıkra yazmıştır. Ayrıca dergi de çıkaran Şevket Rado’nun dergilerinden bazıları şunlardır; Resimli Hayat, Hayat. Bu dergiler çıkar çıkmaz hemen tükenirdir. Rado Hayat Dergisini 1956 yılında çıkardı. Hayat dergisi, daha ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de büyük bir rekora imza attı. Bu rakam, 1958–1968 yılları arasında ise 200.000’lere kadar yükseldi. Hayat dışında ünlü sinema–tiyatro dergisi SES ile Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri de Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği diğer dergilerdir. Hayat dergisi ve diğer yayınlar, 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.
Daha sonra Rado, Akbank’ın çıkardığı Türkiyemiz dergisinin editörlüğünü yapmıştır.
Şevket Rado kariyerinin ilk yıllarında şiir ve öyküler yazsa da yıllar içinde ustalığını fıkra ve sohbetlerinde göstermiştir. Şevket Rado 1933 ve 1934 yılları arasında Şevket Hıfzı mahlasıyla varlık dergisine gönderdiği şiirlerini eleştirileriyle birlikte “Şiirler” adlı kitabında biriktirmiştir.
Şevket Rado gençlere yönelik tavsiyeleriyle ve yol gösteren sohbetleriyle tanınan yazarlarımızdan biridir. İnsanlara hayat enerjisi aşılardı. Rado oldukça umutlu ve kötülüğü düşünmeyen biriydi. Şevket Rado hayat tarzındaki sadeliği şiirlerine de doğrudan yansıtmıştır. Eserleri sade ve gösterişsiz bir dille yazılmıştır. Rado yaşamı boyunca deneme, şiir, hikâye, sohbet, radyo konuşmaları, gezi notları ve fıkra türünde çeşitli eserler ortaya koymuştur.

Şevket Rado, gazeteciliğin yanı sıra Zoğrafyon Rum Lisesi’nde sosyoloji, Saint Joseph Fransız Lisesi’nde ise edebiyat öğretmenliği yaptı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yazı türleri adlı dersi verdi. Bunların dışında beş yıl boyunca İstanbul Radyosu’nda her hafta aile sohbetleri programı yaptı.
1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla bir satış rakamına ulaşmıştır. Şevket Rado, Hayat Ansiklopedisi dışında Hayat Türkiye Ansiklopedisi’ni 1960’lı yıllarda fasikül fasikül okuyucularına armağan etmiştir. Bunların yanı sıra çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.
Hümeyra’nın seslendirdiği ve uzun süre listelerde ilk sıralarda yerini koruyan “Kördüğüm” adlı parçanın söz yazarı olan ve gençliğinde Şevket Hıfzı adını kullanarak çeşitli şiirler yazmış olan ünlü yazar Şevket Rado, aynı zamanda yazar Orhan Pamuk’un da eniştesidir.

Türkiye’nin ilk kadın Hukuk Profesörü Prof Dr.Türkan Rado ile evlenen yazar Şevket Rado’nun Mehmet adında bir oğlu vardır. Yazar 09 Nisan 1988 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Eserleri
Kitapları
1. Ahmet Mithat Efendi
2. Aile Sohbetleri
3. Amerikan Masalı
4. Eşref Saat
5. Hayat Ansiklopedisi
6. Hayat Böyledir
7. Hayat Türkiye Ansiklopedisi
8. Karacaoğlan, Türk Şiirinden Seçmeler
9. Kerem ile Aslı, Türk Halk Hikayeleri
10. Milliyetçi Çin ne âlemde?
11. Onsekizinci Yüzyılın Başında Osmanlı Kıyafetleri
12. Paris’te Bir Osmanlı Sefi
13. Saadet Yolu
14. Sözün Gelişi
15. Şiirler (Bir Başlangıcın Hikayesi)
16. Tatlı Dil
17. Toplum İçinde Yalnız Kalmak
18. Türk Hattatları
19. Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Çanakkale’yi Anlatıyor
20. Ümit Dünyası
21. Yirmisekiz Mehmet Çelebi’nin Fransa Seyahatnamesi
22. Yunus Emre (1238 – 1320)
23. 50. Yılında Sovyet Rusya

Araştırma-İnceleme
1. Türk Tarih Dil Kurumu
2. Türk Matbaacılık Tarihi
3. Türk Hattatları
4. Hayat Spor

Bir Cevap Yazın