Şehriyeli bulgur pilavı nasıl yapılır?

Şehriyeli bulgur pilavını herkesin severek tüketeceğini düşünüyoruz. Genellikle ana yemeklerle birlikte, tercih edilen olmazsa olmaz pilav özellikle pirinç tercihiyle hazırlanır. Fakat pirinç pilavının yanı sıra bulgur pilavının tercih edilmesi halinde, hem sağlıklı olması yüzünden, hem de uygun hesaplı fiyatıyla göz dolduracaktır. Bulgur pilavı olarak hazırlanan ve çok değişik şekillerde pişirilen bulgur pilavını bir de şehriyeli pişirip denemeye çalışmalısınız. Çabuk ve fazla vakit harcamadan kolaylıkla hazırlanan bu harika pilavı çocuklarınız ve kendinizin sağlıklı beslenmesine katkı yapacağından, sofralarınızda mutlaka yer vermelisiniz.

Şehriyeli bulgur pilavı için gerekli olan malzemeler

  • 2 su bardağı kadar pilavlık bulgur
  • Yarım su bardağı arpa şehriye
  • 2 çorba kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası ve 1 tatlı kaşığı tercihen acı biber salçası
  • 2,5- 3 su bardağı kadar et ya da tavuk suyu
  • Yeteri kadar tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Şehriyeli bulgur pilavı yapımı

Şehriyeli bulgur pilavını hazırlamak için ilk önce kullanacağınız bulgurun diriliği önemlidir. Bunun pilavlık bulgur olması gerekmektedir. Hazır olarak alacağınız bulguru bir geniş kabın içine alarak temizleyin ve ılık su ile birkaç dakika ıslatın. Daha sonra pilav tencerenizin içine tereyağı ve bir yemek kaşığı sıvı yağını ilave ederek, ocağın altını kısık ateşte açın. Yağlar tencerenin içinde erimeye başladığında, tencerenin içine yarım su bardağı şehriyeyi boşaltın ve pembeleşinceye kadar kavurun. Şehriyeler istenen kıvamda kavrulduysa, tencerenin içine bir tatlı kaşığı domates ile bir tatlı kaşığı biber salçasını ilave ederek tahta kaşıkla karıştırın.

Salçaların yağ içinde açılmaya başlamasından sonra, tencerenin içine ıslattığınız ve suyunu süzdürdüğünüz bulguru ilave ederek karıştırma işlemine devam edin. Bu şekilde kısa bir süre ocağın üzerinde kısık ateşte malzemeleri kavurun. Bulgur ve diğer malzemeler ocakta kavrulurken içine 2,5-3 su bardağı kadar et suyu ya da tavuk suyunu sıcak olarak ilave edin. Daha sonra şehriyeli bulgur pilavının içine tuz ilavesini yapıp tencerenin kapağını kapatın ve ocağı kısarak pişmeye bırakın.

Şehriyeli bulgur pilavının suyunu çekinceye kadar kapağı kapalı kalacak şekilde kısık ateşte pişirin. Yaklaşık olarak on dakika kadar pişme süresi yeterli gelen pilavı ocağın üzerinden alın ve kapağına koyduğunuz bir bezle demlenmesi için bırakın. 5-6 dakika kadar demlenmiş olan şehriyeli bulgur pilavını servis tabaklarına alın ve üstüne arzunuza göre kırmızı pul biber ya da karabiber serpiştirip sevdiklerinize servis yapın.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın