Sebzeli (vejeteryan) tost nasıl yapılır?

Bugün son derece sağlıklı ve aynı zamanda son derece leziz bir tost tarifi ile sizlerleyiz: Sebzeli (vejeteryan) tost. Özellikle bir yandan diyet yapan; ama bir yandan da bu çıtır çıtır ve sıcacık lezzetten mahrum kalmak istemeyenler için oldukça hafif bir öneri olacağını şimdiden söyleyelim. Hatta ve hatta dilerseniz diyet menünüzde ara sıra değişiklik yapmak adına, özellikle öğle menünüzde bu tostu gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Birbirinden güzel sebzelerle renklendireceğimiz bu tostun lezzeti hoşunuza gittiği kadar kadar görünümünden de memnun kalacaksınızdır. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan ve haliyle sizleri de daha fazla meraklandırmadan tostumuz için gerekli olan malzemelere ve yapım aşamalarına geçelim. Bakalım bu vitamin deposu rengarenk sağlıklı sebzelerle nasıl bir tost hazırlanıyor?

sebzeli tost1

Malzemeler

Öncelikle belirtelim ki tarifimiz tek kişilik olup dilerseniz kişi sayısına göre malzemeyi de doğru orantılı olarak artırabilirsiniz.

 • 2 dilim kepekli tost ekmeği
 • beyaz peynir
 • domates
 • marul
 • kırmızı biber
 • yeşil biber
 • yeşil zeytin
 • siyah zeytin

Hazırlanışı

 1. Öncelikli olarak beyaz peynirinizden ince bir dilim keserek kepek ekmeğinizin üzerine tüm malzemelerin tabanı olarak koyunuz.
 2. Ardından ince halkalar halinde kestiğiniz domatesten birkaç dilim koyunuz. Domatesi fazla tutmamaya özen gösteriniz, aksi halda tostunuzun içi ıslak olacaktır.
 3. Sonrasında ise yine ince halkalar halinde doğramış olduğunuz yeşil ve kırmızı biberden de birkaç dilim ilave ediniz.
 4. Çekirdeklerini çıkarıp minik minik doğradığınız yeşil ve siyah zeytini de tostunuzun içerisine ilave ediniz.
 5. Son olarak da yıkamış olduğunuz bir yaprak marulunuzu da en üst kısma yerleştirdikten sonra ikinci dilim kepek ekmeğiniz ile malzemelerin üstünü kapatınız.
 6. Tost makinanızda beyaz peynir eriyene dek tostunuzu pişiriniz. Arzu edenler dilerse tostun iki yüzünde de biraz margarin gezdirebilir; ama bu aynı zamanda bir diyet tost olduğu için biz kullanmıyoruz.
 7. Tostunuz piştikten sonra dilerseniz yanında bir bardak ayran eşliğinde keyifle servis edebilirsiniz.

sebzeli tost

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın