Şarap üretim bölgeleri nerededir?

Eskiden beri en iyi şaraplar Fransa ve Almanya’da üretilirdi. Dünyanın en ünlü şarapları Fransız şaraplarıdır. Portekiz, İtalya, ispanya, Macaristan ve Yugoslavya’da çok iyi şaraplar üretilmektedir. 1970’li yıllarda ABD’de özellikle California’da ve Avustralya’da şarap üreticileri, şaraplarının kalitesini o kadar çok yükselttiler ki kaliteli şarap üretiminde bugün Fransa ile yarışmaktadırlar.

Şarap üreten diğer ülkeler arasında Cezayir, Arjantin, Rusya, Romanya, Bulgaristan ve Güney Afrika Cumhuriyeti dünya ülkeleri arasında başı çekmektedirler. Yunanistan’da mayalanma sırasında çam reçinesi ile çeşnilendirilen özel bir şarap üretmektedir. İngiltere’de az miktarda Alman şaraplarına benzeyen beyaz şarap üretilmektedir.
Çoğu ülkelerde üretilen şarabın büyük bir bölümü kırmızı şaraptır. Ama belirli bölgelerde beyaz şarap olarak bilinen soluk sarı renkli bir şarap çok miktarda üretilmektedir. Siyah üzümden yapılan kırmızı şarap, mayalanma esnasında üzüm posalarının bir süre şıranın içinde bırakılması yolu ile elde edilmektedir. Posaların daha kısa bir süre bırakılması ile de pembe renkli roze şarabı üretilmektedir.

Bazı şaraplar “köpüklü” şarap olarak bilinmektedir. Bu şarapların en ünlüsü Fransız beyaz şarabı olan şampanyadır. Köpüklü şarap yapmak için mayalanma tamamen tamamlanmadan şarap çok sağlam şişelere konmaktadır. Mayalanma bir süre şişenin içinde de sürer ve şişe açıldığı zaman çıkan gaz kabarcıkları ile şarap gazoz gibi köpürmektedir.
Şaraplar üretimlerinde kullanılmakta olan üzüm cinsine göre de adlandırılmaktadır. Cabernet Franc, Merlot Cabernet, Sauvignon, Zinfandel, Pinot Noir gibi kırmızı şarap yapımında kullanılmakta olan üzüm çeşitlerinden bazılarıdır.beyaz şarap yapımında kullanılan üzüm çeşitleri arasında Pinot Blanc, traminier, Sylvaner, Pinot Gris, Riesling gibi üzüm çeşitleri sayılabilir.

1863 yılında Avrupa şarap sanayisi korkunç bir bunalım içerisine girmiştir. Asmaların köklerine dadanmış olan asma biti Fransa’da ve Avrupa’nın diğer bir çok ülkesinde üzüm bağlarının yok olmasına sebep olmuştur. California’dan bu bite karşı dirençli asmalar getirilip bağlardaki asmalar aşılanarak Avrupa’daki bağlar kurtarılmıştır.
Güneybatı Fransa’da Bordeaux çevresindeki bölgenin kırmızı şarapları Claret, beyaz şaraplarıysa beyaz Bordeaux olarak bilinmektedir. Daha az seçkin olan bağların şarapları bulunduklaırnı bölgenin adını almışlardır. Bordeaux bölgesi bir çok küçük bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerde üretilmekte olan şaraplar, Medoc, Haut-Medoc ve St. Julien gibi bölgelerin isimlerini taşımaktadır. Beyaz Bordeaux şarapları arasında çok olgunlaşmış üzümlerden yapılan çok tatlı Sauternes ve Barsac şarapları bulunmaktadır.

Orta Fransa’daki Burgonya ilinde beyaz Chablis ve kırmızı Beaujolais şarapları üretilmektedir. Bordeaux’da olduğu gibi burada da üretilen en yüksek özellikli şaraba ismini veren Gevrey Chambertin ve Chambolle Musigny gibi bir çok bölge bulunmaktadır.

Almanya’da Moselle ve Ren vadilerinde üretilmekte olan sofa şarapları beyaz şaraplardır. Ren bölgesindekiler reb şarabı adıyla tanınmaktadır. Macaristan’da üretilen beyaz bir sofra şarabı olan Tokay’ın tatlı türü Sauternes gibi fazla olgunlaşmış üzümden yapılmaktadır. Orta ve kuzey italya’da üretilmekte olan kırmızı sofra şarapları arasında Chianti, Valpolicella ve Frascati bu bölgede üretilen beyaz şarap çeşitlerindendir.

İsoanya’nın en ünlü sofra şaraplarından biri Rioja Kuzeydoğu İspanya’da, Pireneler’in yakınlarında, Ebro Irmağı boyunca uzanan bir bölgede üretilmektedir. Daha çok kırmızı olan ama beyaz bir türü de bulunan bu şarabın kendine özgü vanilya kokusu, içinde uzun süre dindirilmiş olduğu meşe fıçılardan gelmektedir.

ABD’nin en ünlü şarapları ise iklimi Akdeniz iklimine benzeyen California’da üretilmektedir. California şarapları başlangıçta Alman ve Fransız şaraplarının taklidi şeklindeydi. Daha sonraları kendilerine özgü şaraplar üretmeye başlamışlardır.

Bir Cevap Yazın