Şampuan seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Sabunların yerini günümüzde her tip saça uygun olarak üretilen şampuanlar almış bulunmaktadır. Her ne kadar şampuan yerine sabun tercih edenler olsa da şampuandan vazgeçmek mümkün değildir. Özellikle yeşil sabundan vazgeçemeyenler bulunmaktadır. Eskiden şampuan kullanımı bugünkü kadar fazla yaygın değildi. Günlük yaşamda 20 yüzyılla birlikte birçok değişiklik meydana gelmiştir.
şşş
Şampuanlar hakkında birçok düşünce ileri sürülmektedir. Şampuanlar hakkında en çok bilinen yanlışlardan biri bol köpüğün saçları daha temiz hale getirdiğidir. Bu düşünce aslında gerçeği tam anlamıyla yansıtmıyor. Çok köpürmesi daha iyi temizlediği ya da daha faydalı olduğu manasına gelmiyor. Köpük şampuanlarda bulunan moleküllerin hava ile etkileşimi sonucunda meydana gelen küçük kabarcıklardır. Saçlarınızın daha temiz olmasını sağlayanlar şampuanda bulunan kimyasal ürünlerdir.

Şampuanların saçlarınızın daha fazla uzamasına katkısı olduğu iddia edilmektedir. Ancak asıl uzamasını sağlayan saçarlın sık sık yıkanmasıdır. Besleyici bakım ürünleri saçın uzamasına olumlu etkide bulunabilmektedir. Saçları her gün yıkamak sağlıklı ve güvenlidir. Eğer yağlı bir saça sahipseniz ve başınız yağlanma ile dertteyse her gün yıkamanız daha iyi olabilir. Ancak yağlı saçlarda bile panthenol, shea yağı içeren, nemlendirici bilhassa hassas formüllerle üretilen şampuanlar tercih edilmelidir. Kuru ve kabarık saçı olan kişilerin ise daha dikkatli olup saçlarını iki günde bir yıkamaları çok daha doğru olur. Ne tür bir saça sahip olduğunuzu mutlaka belirleyin ve saçınıza zarar veren şampuanlardan uzak durunuz. Besleyici ve nemlendirici özellikli şampuanları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Saç ürünleri içinde en zengin çeşidi olanlar şampuanlardır. Yüzlerce markanın binlerce çeşit ürününü bulmak mümkündür. Ve her markanın hemen hemen bakım ürünleri de bulunmaktadır.

Şampuan seçiminde temizliğin ötesinde başka beklentilerimizde olmalı ve tercihimizi bu beklentiler doğrultusunda yapmalıyız. Bilhassa bayanların saçlarını uzatmasından dolayı saç uzun yıllar çeşitli nedenlerden (boya, sık yıkama, güneş ışınları, toz, kir vs) dolayı travmalara maruz kalır ve saçlarda kırılma, çatallanma, dökülme, parlaklığını kaybetme gibi bir takım sorunlar yaşanabilir bu gibi sorunları azaltmanın en etkili yollarlından biri saç kalitesini artırmaktır.

Saç kalitesini daha çok artırmaya yönelik bilimsel ve etkili yöntem ağızdan hap olarak biotin alınması ya da biotin maddesini içeren şampuanlar kullanılmasıdır. Biotin kullanımı saçta olduğu kadar tırnaklarda da son derece ciddi kalite artışı sağlamaktadır. Biiotin sayesinde tırnaklarda yumuşama, kırılma gibi sorunlarda düzeltilmiş olur. Saç dökülmesine karşı mutlaka şampuan kullanmak gerekiyor. Ancak şampuan tercih ederken dökülmenin nedenlerini araştırıp ona göre şampuan seçmekte fayda vardır. Örneğin dökülmeye bilimsel ürünler kadar olmasa da oldukça etkili olan şampuanlar kullanılmalıdır. Kalıtsal (ailesel) saç dökülmesinde en önemli neden olan DHT’ yi bloke ettiği bilinen saw palmetto (LSSRE) özütü içeren şampuan kullanmak gerekmektedir.

Şampuanlarda ısırgan otu özü son zamanlarda saha çok kullanılmaktadır. Kepeklenme üzerinde ciddi etkisi olduğu ifade edilmektedir. Saçları güçlendirdiği belirtilmektedir.

Şampuanlar saç sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. Saç derinize uygun olan şampuan seçimi yaparak saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. En önemlisi de saçlarınızdaki soruna uygun olan karışımları içeren şampuanlar tercih etmeniz gerekmektedir. Saç tahlilleri yapmak bunun için önemlidir.

Eğer saç diplerinizde çok kepeklenme varsa, kepek şampuanı kullanmanız gerekiyor. Ama her kepek şampuanı kepeklenmeyi önlemeye bilir. Kepeklenmenin nedenini uzman doktorlardan öğrendikten sonra tercihinizi yapınız. Her şampuanda bulunan maddeler birbirleriyle bire bir aynı değildir. Şampuan seçerken saç tipinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kuru saçlar, yağlı saçlar kepekli saçlar, yıpranmış saçlar için ayrı ayrı şampuanlar tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın