Samba dansı nedir?

samba dansiSamba dansı Brezilya kökenli bir dans türüdür. Aynı isimle yaygın müzik şekli de söz konusudur. Samba müziği Bahia’dan göç eden zencilerin Rio De Jeario’da 20. yüzyılın başlarında geliştirdiği oldukça dikkat çekici bir müzik türü olmuştur.

“Sambacı kızlar” olarak bilinen samba dansçıları tüm dünyada dansın popülerleşmesi ve dikkat çekmesi açısından oldukça etkili olmuşlardır. Ancak, samba aslında 2/4 ve 4/4 ölçüleri ile yapılan bir salon dansıdır. Samba, her yıl Rio’da gerçekleştirilen Rio Karnavalının kutlama dansıdır. Bu karnavalda sambanın bireysel uygulaması gerçekleştirilir.

Samba dansı dizleri hafifçe bükmek sureti ile icra edilir. Samba figürlerinin kökeninde Afrika’nın geleneksel danslarının etkisi mevcuttur. Karnaval dansı olarak samba bireysel olarak yapılıken, uluslararası yarışmalarda samba eşli yapılan bir dans türüdür.

Sambada standart ritim “hızlı-hızlı-yavaş” şeklindedir ve üç adımdır. Üç adımlık ritimler arasında geçişler dizlerden bükülme ve hafifçe yükselme ile yapılır. Erkek hareketleri daha sakinken, kadın hareketleri kalça kıvırmları ile daha abartılı olup, sambanın seyir kalitesinin artmasında rolü çok fazladır.  Hareketler yapılırken sambada çok önemli detay başın sabit tutulmasıdır.

Sambanın “pagode” (pegodey olarak okunur) adı verilen alt türü daha sakin ve yavaş figürlerden oluşan, eşli yapılan bir tür olarak  Brezilya’da sosyal amaçla icra edilmektedir.

Bir Cevap Yazın