Salatalar nasıl hazırlanmalıdır?

Salata, renk, görünüş, lezzet ve besin değeri dolayısıyla soframızı süsleyen temel gıdalardandır. Sofralarda salatanın olması hem iştah açar, hem de vücudun vitamin ve madensel madde ihtiyacını tamamlar. Çiğ sebzeler, taşıdıkları vitaminler açısından çok önemli besin maddeleridir.

Salatalar, çiğ sebze ve yapraklardan, haşlanmış sebzelerden, çeşitli etlerden ve çeşitli meyvelerden hazırlanmaktadır. Çiğ sebze ve yapraklardan hazırlanan salataların görünüşleri, canlı ve renkli olması nedeniyle iştah açıcıdır. Besin değerleri hiç kaybolmamıştır. Hazırlanmasında, sebzelerin iri iri doğranması lazımdır. Vitamin kaybı olmasın diye sofraya otururken hazırlanmalıdırlar. Hava ile temas etmesi ciddi vitamin kaybı yaşatmaktadır. Sos olarak üzerlerine limon ve zeytinyağı ilavesi yapılmalıdır. Bu sos, sebzelerdeki C vitamini kaybını engeller, hem de provitamin A’nın ortaya çıkmasını sağlar. Haşlanmış sebze salataları, karnabahar, lahana, kereviz, patates gibi yaş sebzeler, fasulye, mercimek ve nohut gibi sebzelerin haşlanması ile yapılır. Bu salatalarda, vitamin kaybını engellemek için çok az su ile haşlama yapmak gereklidir. Çeşitli et salataları, haşlanmış bir iki parça et, tavuk gibi malzemeler ile yanlarında haşlanmış patates, nohut, salatalık ve domates ilavesi ile yapılır. Az miktarda, yemekten kalan etlerin değerlendirmesi açısından iyi bir çözümdür. Meyve salataları, elma, armut, portakal, muz, çilek ve kivi gibi pek çok meyvenin likörle sulandırılıp, pudra şekeri ilave edilmesi ile yapılırlar. Bu salatalar, yemek sonrası tatlı olarak kullanılırlar. Salatalarda besleyici değer ve tatları arttırmak için salata sosu mutlaka kullanılmalıdır. Salata sosları, limon ve zeytinyağı, sirke ve zeytinyağı, turunç, ekşi portakal suları ile yapılmaktadır.

Limon sos hazırlama:

Bir su bardağının yarısı kadar zeytinyağı, 1 limonun suyunu koyup, tuz atarak çatalla karıştırın. Beyaz hale gelince, salataya dökün. Bazen bu sosa, kıyılmış maydanoz ilave edilir. Sarımsak da koyabilirsiniz. Vitaminleri koruması açısından çok önemli bir sosdur.

Bir Cevap Yazın