Sağlıklı saçlar için ne yapılmalı?

Saç güzelliği, hepimiz için oldukça önemlidir. Güzel görünme adına yapılan en tamamlayıcı unsur şüphesiz güzel ve bakımlı saçlardır. Fakat güzelliği bu kadar önemli olan saçlarımıza ne yazık ki yeterli özeni gösteremiyoruz. Ayrıca saçların ölü bir madde olan keratin tabakasından oluşması çabuk yıpranmasına neden oluyor.

Kirli havalar, kimyasal şampuanlar, katkılı gıdalar gibi pek çok dış etken saçlarımızın sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bunun üstüne son dönemlerde çeşme sularındaki kireç oranının artması da saçları berbat etmeye yeter de artar bile. Peki, saçlarımızı mahvedecek bu kadar çok etken varken nasıl güzel saçlara sahip olabiliriz? Tabii ki de düzenli ve doğru bakım ile.

Saçlarımız çirkinleştikçe saç kozmetiği markaları da ürün çeşitliliklerini artırıyor. Fakat birçok saç bakım markasının kullanmış olduğu kimyasal içerikler(silikon, paraben vs.), kısa zaman zarfında saça iyi gelse de aksine saçlara zarar veriyor. Öncelikle mümkün mertebe kimyasal içerikli saç bakım ve şekillendirme ürünlerinden uzak durmalıyız. Halihazırda kullanmış olduğumuz şampuanlar saça oldukça zarar vermekte.

Bazı kişilerin saçlarında hastalık olabilir. Saçkıran, kronik dökülme, beyazlama gibi saç problemleri yaşayan insanların saç bakımından önce bir uzmana gitmeleri gerekir. Zira uzman desteği ile saç problemlerinizden kurtulmalı ve daha sonra mükemmel saçlar için saç bakımına başlamalısınız.

Doğanın bizlere sunmuş olduğu binbir çeşit bitki, her derde deva olduğu gibi sağlıklı saçlara kavuşma yolunda da en büyük destekçimiz. Son dönemlerde alternatif tıbbın ve fitolojinin gelişmesiyle bitkilere verilen önem oldukça arttı. Ve bunun sonucunda bitkilerin özlerini ve yağlarını çıkarma yöntemleri gelişerek birçok çeşit bitkinin, bakım ürünleri ve ilaç yapımında kullanımı sağlanmış oldu. Böylesine mucizevî etkiler yaratabilecek pek çok çeşit bitkinin olması da güzellik adına önemli bir adımın atılmasını sağlamıştır.

Öncelikle sağlıklı saçlar için yapılması gereken ilk şey saç tipimizi belirlemek olmalıdır. Bazılarımızın saçları yağlanmaya meyilli iken, bazılarımızın da tam teri kupkurudur. Aynı zamanda kimimizin hacimli ve gür saçları varken; kimimizin ise seyrek ve sönük saçları vardır. Tüm bu tarz faktörler saç bakımımızı yönlendirir.

Sağlıklı ve güzel saçlar için yapılması gerekenler;

1.Temizlik

Saç temizliği, saç derisindeki gözeneklerin açık kalması için oldukça önemlidir. Uzun aralıklarla yıkanan saçların gözeneklerinde birikme meydana gelir. Bu yüzden düzenli olarak saç temizliğimizi yapmalıyız.

 2. Dengeli Beslenme

 Beslenme genel olarak sağlığımızı etkilediğinden, saçlarımızın da kalitesini belirler. Vitamin ve minerallerin düzenli olarak alınması saç sağlığında oldukça rol oynar. Özellikle ceviz, fındık, fıstık gibi gıdaları bol tüketmeliyiz.

 3. Su

 Su, saçların nem oranını dengeleyen en önemli faktördür. Yeterli su almayan vücut, suyu saçlara iletemediğinden saç telleri cansız ve kuru olur.

 4. Saç Maskeleri

 Evlerimizde kolaylıkla yapabileceğimiz saç maskeleri; saçların nemlenmesini, canlanmasını, beslenmesini sağlar. Özellikle; yumurta, süt, bal, yoğurt, muz, limon suyu gibi maddeleri her zaman bulabildiğimizden güzel bir karışımla saçlarımıza maske yapabiliriz. Bu tarz maskelere zeytinyağı gibi bitkisel yağlar da eklersek çok daha etkin bir maske hazırlamış oluruz.

 5.Saç Taranması

 Her ne kadar çok basit ve önemsiz gibi görünse de saç taramanın saçlara olan faydası saymakla bitmez. Öncelikle karışık olan saçları açtığından saç derisinin daha iyi hava almasını sağlar. Ve saç derisine masaj yapan tarak dişleri, saç derisindeki hücreleri uyararak daha verimli çalışmalarını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; tarağın çok yumuşak ve özel bir maddeden yapılmış olmasıdır. Ayrıca gereğinden fazla taramak saçı yıpratıp saçın kopmasına veya dökülmesine de sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın