Sadomazoşizm nedir?

Fransız Aristokrat ve yazar olan Marquis De Sade tarafından ilk defa 18. yüzyılın sonlarında kullanılan bir kavram olan “sadizm”, insanlara zarar vermekten haz duymak demektir. Sadizm tanımlaması, kişinin insanlara zarar vermekten aldığı keyfin boyutları cinsel manada bir haz duyma ve zarar verme eylemi gerçekleşmediğinde cinsel doyuma ulaşamama olarak yapılır. Erotik edebiyat olarak nitelendirilen romanlar yazmaya başlayan Marquis De Sade’nin daha sonraları dili daha da sınırsız bir biçimde kullanması ve yazar olarak kendini ahlak, din, yasa gibi kavramlardan bağımsız olarak görmesi, yaklaşık olarak 29 yıl boyunca hapisane ve akıl hastanelerinde kalmasına neden olmuştur. İnsanlarda rahatsızlık uyandıracak boyutta ahlak sınırlarını zorlayan bir dile sahip olan Sade’ye birçok ceza verilmiş ve ortaya attığı sadizm kavramı sebebiyle akıl hastanelerinde tedavi görmesi sağlanmıştır. Sonraki dönemde sadizmin karşıtı olarak ortaya çıkan mazoşizm kavramı ise, kendine acı çektirilmesinden ve zulüm görmekten cinsel manada zevk alma manasına gelir.

İnsanlara zarar vermek ve bundan seksüel anlamda bir zevk almak çoğu insanın anlamadığı ve anlasa dahi kabullenemeyeceği bir olgudur. Benzer bir biçimde birçok insan, kendisine zarar verilen bir kişinin bu durumdan nasıl bir cinsel haz aldığını da anlamakta zorlanmıştır. Acı çekmek, fiziksel ve psikolojik anlamda eziyet görmek hiçbir insanın hayatı boyunca yaşamak istemeyeceği olgular olarak bilinir. Fiziksel anlamda zarar görme, bağlanma, hakarete uğrama gibi birçok davranış, mazoşist kişinin hoşuna gitmekte ve kendisine bu şekilde davranılmadığında cinsel anlamda tatmin olamamaktadır. İşkence görmekten zevk alan bu kişiler psikologlar tarafından yakından incelenmekte ve bu duruma sebep olan unsurların kaynağını araştırılmaktadır.

Köle ve efendi ilişkisinin de bulunduğu sadist ve mazoşist birlikteliklerde yani sadomazo ilişkilerde, sadist kişi gerçek manada mazoşist insana işkence dahi etmektedir. Biliminsanları gerek sadizm gerekse de mazoşizmin aynı patolojik dönem içinde geliştiğini fark ederek, bu durumu geniş çaplı bir davranış bozukluğu olarak nitelendirmiştir. Çocukluk döneminde yaşanan cinsel istismar gibi olayların ilerleyen süreç içinde yetişkin bireyse sadomazoşist eğilimler görülmesine neden olabileceğini fark eden psikologlar, birçok insan üzerine yaptıkları kapsamlı araştırmalar sonucunda günümüzde düzenli seanslar ile bu davranış bozukluğunu ortadan kaldırabilmektedir. Dünya genelinde sadomazoşizmi bir sapıklık olarak tanımlayan bazı psikologlar bulunduğu gibi, bu durumun cinsel bir davranış bozukluğu olduğu ve bir davranış bozukluğunun da sapıklık olarak nitelendirilemeyeceğin savunan psikologlar da oldukça fazladır.

Bir Cevap Yazın