Sade pandispanya nasıl yapılır?

sadeSade pandispanya tarifi yumuşak ve sünger gibi yapımı da oldukça kolaydır. Eğer pastanın tabanı için güzel bir pandispanya tarifi istiyorsanız, tarifimizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle yumuşak olması ve lezzetinin mükemmel olması nedeniyle, size çok güzel eşlik edecektir. Dilediğiniz pasta ve yaş pastalarınız için sade pandispanya tarifini kullanabilirsiniz. Dilerseniz tarifimizi hazırlamaya başlayalım.

Sade pandispanya için gerekli malzemeler

  • 4 tane yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı tepeleme elenmiş un
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 2 damla limon suyu
  • Yarım çay bardağı ılık su
  • 1 fiske tuz

Sade pandispanya yapımı

Sade pandispanya yapımı için ilk olarak dört adet yumurtanın kabuklarını yıkayarak, beyazlarını ayrı kâsenin içine, sarılarını ise çırpma kabının içine alın. Yumurta sarılarının üstüne toz şeker ve limon damlası ilave ederek mikser ile çırpmaya başlayın. Bunu yaklaşık olarak 5 dakika kadar çırpma işlemini sürdürün ve köpüklü bir kıvam elde edin. Karışım istenen kıvama geldikten sonra yumurta aklarının bulunduğu kâsenin içinde bunları bir dakika kadar çırpın ve karıştırma kabının içine aktarın. Daha sonra karışımın içine ılık suyu ilave ederek karıştırın ve üstüne vanilyayı, unu ve kabartma tozu ilavesini yaparak, çırpma işlemine bir dakika kadar devam edin. Hazırladığınız sade pandispanya hamurunu her tarafını yağlamış olduğunuz fırın tepsisinin içine dökün. Arzu ettiğiniz takdirde bu aşama da kelepçeli fırın kalıbı kullanabilirsiniz.

Pandispanya hamurunun olduğu kalıbı önceden 180 derecede ısıttığınız fırına verin ve pişmeye bırakın. Pandispanya fırında pişerken fırının içine bir kâse su koyun. Bu su sayesinde pandispanyanın daha yumuşak ve sünger gibi olduğunu göreceksiniz. Pandispanyanın üstü kızarıncaya dek fırının kapağını açmayın. Pandispanyanın üstü kızarınca fırının kapağını açın ve pandispanyanın içinin pişip, pişmediğini anlamak için kürdan testini uygulayın. Bunu pişmiş olan kekin orta kısmına kürdan batırarak anlayabilirsiniz. Kürdana hamurun yapışıp yapışmadığını kontrol edin.

Eğer kürdan temiz çıkarsa, sade pandispanyayı fırından alın ve kalıbın kenarlarına bir bıçak batırıp kalıbın kenarlarından pandispanyayı ayırın. Daha sonra kelepçeli kalıbın içinden pandispanyayı çıkartın ve soğuması için bir kenara koyun. Sade pandispanya tarifi soğuduktan sonra istediğiniz pasta için kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın