Sade muhallebi nasıl yapılır?

sade-muhallebiHepimiz bebekken annelerimizin hazırladığı muhallebileri yiyerek büyüdük. Sonra biraz daha büyüdük, pastaların arasında da muhallebinin tadına vardık. İyice büyüyünce çocuk gibi muhallebi diye tutturmadık ama midemiz biraz ağrısa muhallebinin yumuşaklığıyla onu dindirmeye çalıştık. Akşamın ilerleyen saatlerinde acıktığımızı hissetsek muhallebi yapsak da yesek dedik.

Muhallebiye hayatımızda yer açmak için bahaneler ürete ürete yaşayıp gider olduk anlayacağınız.

Öyleyse, mideyi yormayan, ağırlık hissi vermeyen, şişkinlik yaratmadan açlığı gideren muhallebinin nasıl yapıldığını herkes bilmeli. Sıra tarifte.

Malzemeler:

1 çay bardağı pirinç unu

1 çay bardağı nişasta

6 su bardağı süt

1 su bardağı şeker

1 paket vanilya

Yapılışı:

Muhallebiyi pişireceğiniz tencereye pirinç ununu, nişastayı, şekeri ve vanilyayı koyduktan sonra üzerlerine bir bardak süt döküp karıştırın. Tencereyi ocağa alın ve altını yaktıktan sonra kalan sütü yavaş yavaş ilave ederken karıştırmaya devam edin. İyi muhallebi yapmanın püf noktası karıştırmayı hiç bırakmamaktır. Aksi halde unla, nişastayla katılaşan sütün dibi hemen tutabilir. Süt kaynayıncaya kadar karıştırmayı sürdürün. Süt kaynadıktan sonra bir 10 dakika daha muhallebinin pişirilmesi gerekir. Bu 10 dakikalık süre içinde devamlı olmasa da yine sık aralarla karıştırma işlemini yapın.

Muhallebiyi sıcakken küçük kâselere dağıtın ve bu şekilde soğumaya bırakın. Arzu ederseniz muhallebiyi sıcak da yiyebilirsiniz. Eğer soğuk yemeyi tercih ediyorsanız kâselerdeki muhallebileri ılındıktan sonra buzdolabına alın.

Servis yaparken muhallebilerin üzerlerine tarçın serperek lezzeti artırabilirsiniz. Tarçın vücuda zindelik veren, canlandırıcı bir baharattır. Muhallebi gibi hafif tatlıları akşam hoş kokulu tarçınla birlikte tüketirseniz sabahleyin dinlenmiş, dinç ve keyifli bir şekilde uyanırsınız. Rahatlatıcı etkisiyle yorgunluğu alan tarçın sütlü tatlılara da çok yakışır.

Muhallebiyi pastalarda ara malzeme olarak kullanacaksanız, piştikten sonra hiç bekletmeden pasta katının üzerine yaymanız gerektiğini unutmayın. Muhallebi çok kısa sürede katılaşıp yayılamayacak kıvama gelebilir.

Bir Cevap Yazın