Saçlarınızın beyazlaşmasına susam yağıyla engel olmak ister misiniz?

susam yağıSusam yağı faydalarıyla yaşamımızda önemli bir yere sahiptir. Anavatanı Afrika ülkeleri olan susam bitkisinden elde edilen susam yağının, genel sağlık, saçlar ve cilt üzerinde sayısız faydası bulunan bir yağdır. Kokusuz bir yağ olan susam yağının mat sarı rengi vardır. Bunların dışında yemeklerde de kullanılmaktadır. Afrodizyak etkisi sayesinde, cinsel isteğin ve cinsel gücün arttırılmasında etkilidir. Vücudunuz için tam bir enerji deposu denilebilir. Eğer yorgunluğunuz ve halsizliğiz varsa, susam yağını tavsiye ederiz. Bronşit tedavisi sırasında göğsü yumuşatır ve nefes darlığının tedavisini sağlar. Antioksidan etkisiyle yaşlanma karşıtı bir yağdır. Kansere karşı koruyucu etkisini de geçmeyelim. Vücutta olan kanserli hücrelerin yayılmasına engel olur. Böbrek ve safra kesesindeki taşların düşürülmesi, hazmı kolaylaştırma, karaciğer hastalıkları, gaz sorunu ve kemik erimesinde oldukça yararlı etkileri vardır. Tansiyon değerlerinin dengede olmasını sağlar. Çocukların gelişim çağındayken zihinsel gelişimi destekleyicidir. Bu yüzden çocuklara verilmesi için tavsiye edilir. Üstelik yağın içeriğinde olan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin de çocukların gelişiminde destekleyici etkileri vardır. Tırnakların güçlenmesine yardımcı olur, kırılmalarını engeller. Bu derece faydalı etkileri olan susam yağının önemli olan diğer faydalarını değerlendirelim.

Romatizmal hastalıklardaki faydaları: Masajla birlikte sorunlu bölgeye tatbik edilirse, romatizmal ağrıların dinmesini sağlar. Çocukların büyüme sürecinde boyun uzaması sırasında olan ağrıları azaltır. Günde 1-2 kez ağrının olduğu bölgeye yapılan masaj sayesinde susam yağının harika etkilerini görebilirsiniz.

Saçlar için faydalı etkileri: İçeriğinde yer alan E vitamini ve kompleks B vitaminleriyle saçları kökten itibaren besleyen bir yağdır. Dış etkenler sebebiyle hasar görmüş olan saçların eski sağlıklı zamanlarına dönmesini sağlar. Saçların canlı ve parlak olmasına destek olur. Saçlarınızın yararlı etkilerden yararlanmak için haftada 1-2 kez saçlı deriye masaj yaparak susam yağını uygulayın. Bunun yanında saç renginin koyulaşmasına yardımcı olup, erkenden saç beyazlamasına engel olur. Bu etkisinin görülmesi için susam yağını düzenli olarak kullanmalısınız. Saçlı derideki kan dolaşımını hızlandırıp, saçların oldukça hızlı uzamasını ve hasarlanmış saç tellerinin onarımını sağlar. Saçlarınızın güneş ışınlarından daha az etkilenmesine destek olur. Anti bakteriyel özelliği olan susam yağının, saçlı derideki mantar ve egzama gibi oluşumlara mani olma etkisi vardır. Saçlı deriye yapılan masajla aynı zamanda bit gibi sorunları giderir. Kepek sorununun giderilmesi içinde en iyi yöntemlerdendir. Bunu sağlamak için bir ay boyunca susam yağını düzenli şekilde kullanmanız gerekir. Kuru saç tellerini sağlıklı bir hale getirmek için susam yağını suyla inceltin ve 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırarak, saç köklerine uygulayın. Susam yağı saçlarınıza aynı zamanda parlaklıkta verir.

Cilt için yararlı etkileri: Susam yağıyla cildin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli kullanımda özellikle kuru ciltlerdeki pullanmaya engel olur. Antioksidan etkisi yüzünden, serbest radikallerin neden olduğu cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu etkisiyle aynı zamanda ciltteki kırışıkları içinde faydalı olur. Erken yaşlanma etkilerini giderir. Cildin parlak bir görünüm kazanmasına destek olur. Cildi temizleyerek, ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Elastikiyet kazanmış olan cilt yumuşayarak, esneklik kazanır ve daha sağlıklı bir görünüm alır. Kadınlar için önemli bir sorun haline gelen selülitler içinde faydalıdır. Bu etkiler için en az 20 gün selülit olan sorunlu bölgeye susam yağıyla masaj yapmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın