Saçlar neden dökülür?

sac_dokulmesiKadın erkek fark etmez, herkes için çok değerli olan saçların daima sağlıklı ve gür olması istenir. Ancak; insana ayrı bir hava katan ve daha hoş bir görüntü kazandıran dolgun saçlar, bazen elde olmayan nedenlerle dökülüp seyrelmeye başlayabilir.

Uzmanlar günde 100 tel saçın dökülmesini normal karşılamakla birlikte, dökülme oranı bundan daha fazla ise mutlaka uzman bir hekime danışılması gerektiğini vurguluyorlar. Çünkü saç dökülmesi; demir eksikliği, tiroid bezinin dengesiz çalışması, hormon seviyelerinde anormallik gibi ciddi sağlık problemlerinin bir belirtisi olarak yaşanabilir. Bu nedenle yapılacak ilk iş, saç dökülmesinin ardında tıbbi bir neden olup olmadığının anlaşılmasıdır ki, bunun için kan tahlili ve bazı hormon testlerinin yapılması gerekmektedir.

Eğer sonuçlar normalse, o zaman kişinin beslenme düzeni ve sigara kullanıp kullanmadığı sorgulanmalıdır.

Vitamin ve mineraller bakımından dengesiz beslenmek ve fazla sigara içmek saçların dökülmesine yol açabilen önemli etkenlerdir.

Vücudumuz beslenme yoluyla elde ettiği vitamin ve mineralleri, önemli metabolizma faaliyetlerini sürdürebilmek ve gerekli enerjiyi temin etmek için kullandıktan sonra, en son saç ve tırnaklar için değerlendirdiğinden, kişi yetersiz beslendiğinde saçların sağlıklı kalması için gerekli vitaminden yoksun kalınmaktadır.

Sigara kullanımı da vitaminlerin emilimini zorlaştırdığı ve azalttığı için vücut son çare olarak saçları dökerek alarm vermeye başlar.

Öyleyse saçların dökülmesini önlemek için mutlaka besin değeri yüksek bir beslenme programı uyguluyor ve mümkünse sigarayı bırakıyoruz.

Üçüncü neden ise saçların bakımını aksatmak olabilir. Her gün rüzgar, güneş, duman, hava kiri gibi çeşitli dış etkilere maruz kalan saçlar, en azından iki haftada bir özel bakımdan geçirilmezse, nemini kaybedip kuruyabilir ve bu da dökülmeyle sonuçlanabilir.

Saçlarda nem kaybına bağlı olarak görülen kuruluğu önlemek için evde pratik maskeler de uygulanabilir.

Pratik saç maskesi

Eşit miktarda susam yağı, tatlı badem yağı, ceviz yağı ve zeytinyağını karıştırıp saç diplerinize friksiyon yapın. Sonra saçlarınızı streç filmle sarın ve bir saat bu şekilde bekleyin. Duruladıktan sonra fön makinesini düşük ısıya ayarlayın ve kafa derinize masaj yaparak saçlarınızı kurutun. Masaj kan dolaşımını artıracağından saçların dipten uca canlanmasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın