Saç ekiminde yaşın önemi var mı?

saç kökleriSaç ekiminde dünya genelinde kabul gören yaş sınırı 21-22 olarak belirlenmiştir. Bu yaşın belirlenmesinde baştaki saç açıklığının oluşup oluşmaması önemlidir. Saç dökülmesi normalde kişilerde otuzlu yaşlarına kadar aktif bir şekilde devam edeceğinden,  erken zamanda yapılan saç ekiminde bunun tekrar edilmesi gerekir. Bu nedenle önce saç dökülmesini önleyecek tedavinin yapılması gerekir. Bu saç dökülme hızını biraz azaltılabilir.

Saç ekimi uygulamasında yaş faktöründen evvel, saç dökülmesinin şekli belirleyici olarak kabul edilir. Dıştan çıplak gözle bakıldığı zaman saçlı alanda cilt görünür hale gelirse, bu alandaki saç yoğunluğunun % 50 kadar azaldığı kabul edilmektedir. Bu hale gelen bir kişiye uygulanacak olan en etkili tedavi yolu saç ekimidir. Saç ekiminde yaşın belirleyici olmasında etken, saç dökülmesinin tamamlanmasıyla alakalıdır. Saç dökülmesinin erkek tipi denen dökülme şekli yaşam boyu devam etse de, bu 40 yaşa gelince yavaşlama gösterir. Bu yüzden böyle saç dökülmesi olan kişilerde erken aşamada saç ekimi yapılırsa, dökülme devam edeceği için, kişiye daha sonradan ikinci, hatta üçüncü defa saç ekimi yapılabilir.

Saç ekiminde yaşın önemi

Saç ekimi için belirlenen bir yaş faktörü yoktur. Bu nedenle her yaşta olan kişiye saç ekimi yapılabilir. Fakat saç ekim planının yapılması çok daha önemli sayılır. Çünkü saç ekimi yapılacak ve 21 yaşında olan bir kişi için 17 yaşında gibi saç çizgisi planlaması yapıldığında, saç ekiminin ardından birkaç yıl güzel bir görünüm olsa da, kişide saç dökülmesi devam edeceği için sonuç olumlu olmaz. Saç ekimi yapılan bölgeden arka taraf açıldığından, bunun onarımı daha zor olabilir. Ardından kişide ekim yapılacak saç kökü kalmadığı için, ön tarafta ekilen saçlar kötü bir görünüm sergiler. Sanki bulunduğu bölgede bir şapka gölgeliğini andırabilir. Geniş bir alanda açıklık oluştuysa ve bu bölgeye ekilecek yeterince saç kökü kalmamışsa, seyrek bir saç ekimi yapılır. Bu seyrek ve suni bir görüntüye sebep olur. Bu durum kişiye psikolojik olarak olumsuz etki yapar.

Saç dökülmesinden en çok rahatsız olan yaş aralığı 20-25 arasında olan kişilerdir. Bu kişiler için sadece ön tarafa 1-3 cm lik yere saç ekimi yapılır ve kişi eski görünüme kavuşabilir. Ancak daha sonradan saç dökülmesi devam edeceği için kişide görsel olarak çirkin bir görüntü yaratır. Bu kişinin saç ekiminden memnun olmamasına neden olur. Erken yaşta tepe bölgesinde yapılan saç ekiminde de aynı şekilde olumsuz sonuçlar olabilir. Saç dökülmeleri devam ettiği için, ekim yapılan bölgenin etrafı dökülür ve ekilmiş saçlı yer bir başta adacık gibi kalır.

Bu yüzden saç ekimi her yaşta yapılabilir olsa da, mutlaka doğru planlanmayla yapılmalıdır. 17-18 yaşındaki birisine saç ekimi yapıldığında, sonradan saç dökülmesi olacağı dikkate alınmalıdır. Bu planlama için en önemli etken, saç ekimi sırasında ne kadar saç kökü alınacağı belirlenmelidir. Günümüzde saç ekimi için FUE tekniği yaygın olarak kullanıldığı için, başta iki kulak arası dışında kıllı olan yerlerden de saç kökü alınma olasılığı vardır. Bu nedenle başın dışında ense, sakal ya da göğüs bölgesinden alınacak saç kökünün sayısı genel olarak tahmin edilmeli ve saç ekim planlaması bu şekilde yapılmalıdır. Bu kişilerin yaptıracakları saç ekimi işleminden pişmanlık duymamaları adına bu konuda beklentilerin iyi belirlenmesi ve bir saç ekim uzmanının önerilerinin dikkate alınması ve saç ekiminin yapılması tavsiye edilir.

Saç ekiminde yaş sınırlaması var mı?

Saç ekimi işlevini yerine getiren ve dökülmeye sebep olmayan saç kökü hücrelerinin alınarak saçsız alana nakil edilmesiyle yapılır. Saçları dökülen kişilerin bununla sorunları çözülür ve saçsız alana ekilmiş saç kökü hücreleriyle, bu bölgede tekrar saç üretimi sağlanır. Saç ekiminde yaş sınırı tamamen ekim yapılan kişinin saç kökü hücrelerinin sağlık durumuna göre değişir. Kişiye her yaşta saç ekimi yapılabilir, fakat aktif olarak kullanılacak ve işlevini yerine getiren saç kökü kalmamışsa, bu kişi için saç ekimi yapılamaz. Bu yüzden saç ekimi işleminde belli bir yaş sınırı belirlemek mümkün olmaz. Bunun için belirlenebilecek tek sınır, kullanılabilecek sağlıklı saç kökü hücrelerinin olmasıdır. Saç kökü hücrelerinin sağlıklı olduğu herkese ve saç köklerinin yeterli sayıda olanlara istedikleri takdirde, çok ileri yaşta bile saç ekimi yapılabilir. Sağlıklı saç kökü hücresi kalmamış, saç ekimi yapılmasına yeterli sayıda saç kökü bulunmayan kişilere çok genç yaşlarda bile saç ekimi yapılamaz.

Bir Cevap Yazın