Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda rastlanılabilen bir rahatsızlıktır. Ancak erkeklerde çok daha sık görülen saç dökülmesi, genetik faktörlere bağlanır. Kişinin anne ve babasından aldığı genler, saçlarının sağlıklı olup olmadığı belirler. Sorun genetik olduğu için bu durumu önlemenin bilinen herhangi bir yöntemi yoktur.

Toplum arasında bilinenin aksine, yediğiniz yiyeceklerin saçlarınızın dökülmesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Alacağınız besinler ancak mevcut olan saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilir, dökülen saçlarınızın yeniden çıkmasını değil. Saç dökülmesini fark ettiğiniz anda doktora başvurarak, ilaç kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabi ki doktorunuzun verdiği ilaçlar saçlarınızın dökülmesini yavaşlatmada etkili olacaktır ancak saçlarınız eninde sonunda dökülecektir. Kullanılan bu ilaçlar saç dökülmesini sadece yavaşlatmaya yöneliktir. İlaç tedavisine erken başlayarak, gençlik yıllarınızı saçlarınızı muhafaza ederek geçirmeniz mümkün olabilir. Kullanacağınız ilaç ister ağız yolu ile alınan ister sprey şeklinde direk saç köklerine uygulanan bir ilaç olsun, sonucu değiştirmeyecektir.

Saçları dökülmeye başlayan erkeklerin çoğu hemen berbere giderek, saçlarını jilet ile kestirirler. Saçlarınızı her ne şekilde keserseniz kesin, bunun saçlarınızın dökülmesini engelleyen bir etkisi olmaz. Jilet ile kesilen saçların köklerinde daha fazla saç çıkmayacağı gibi, dökülmüş olan bir saç kökünden de yeni saç çıkmasını sağlamaz.

Toplum arasında inanılan bir başka yanlış ise saç şekillendirici ürünleri kullananların saçlarının erken döküleceğidir. Saç köpüğü, briyantin ya da jöle gibi saç şekillendirici ürünler saç dökülmesini tetiklemez. Saç dökülmesinin nedeni deride bulunan hücreler olduğundan, bu tür ürünlerin saç köklerini etkilemesi mümkün değildir. Ancak uzun süre yıkanmadan kullanılan bu tip ürünler, saçlarınızın zayıf düşmesine neden olabilmektedir. Bu konuda da suç ürünlerde değil sizdedir. Saç şekillendirici ürünleri kullandıktan sonra saçınızı yıkayarak yatağa gitmeniz halinde, saçınızın sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır.

Kısacası saçlarınızın dökülmesini dışarıdan kullanacağınız ürünler ya da yöntemler ile engelleyemezsiniz. Saçlarınızın dökülmesi genetik olarak kodlanmışsa, saçlarınız dökülecektir. Tabi ki bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız bir doktora giderek, saç ekimi gibi cerrahi müdahale yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın