Saç bakımı nasıl yapılır?

Herkes güzel görünen saçlara sahip olarak, çevresindekileri etkilemek ister. Saçlarınızın daha sağlıklı olması için bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Saç bakımına başlamadan önce saçınızın yapısının nasıl olduğunu bilmeniz gerekir. Böylece size en uygun bakım ürünlerini kullanarak, daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Saç bakımının ilk adımı doğru şampuanı kullanmaktır. Saç tipinize en uygun şampuanı seçerek doğru bakımı uygulamanız, saçlarınız ile fark yaratmanızın kilit noktasını oluşturur. Eğer kuru saçlara sahipseniz; şampuanı önce elinize dökün ve ardından parmak uçlarınızla biraz saç diplerinize yedirin. Uzun süre ovalamadan, bol su ile saçlarınızdaki şampuanı akıtın. Böylece banyo sonrasında saçlarınızın kuruması biraz daha gecikmiş olur.

Normal yapıda bir saçınız varsa; şampuanı elinize alın ve parmak uçlarınızla masaj yaparak saç diplerinize uygulayın. Daha sonra saçınızı şampuanlı olarak bekletmeden iyice durulayın. Yağlı saçlar için durulama sürenizi daha uzun tutun. Saçlarınızdan tamamen arındıramadığınız şampuan kalıntıları, banyo sonrasında saçlarınızın sertleşmesine neden olur. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konuysa; saçlarınızı bu tarz ürünler ile çok fazla yıkamamanız gerektiğidir. Şampuanların içinde kimyasal maddeler vardır ve bu kimyasallar saç diplerinizde birikerek saçlarınızın kalınlaşmasına neden olur. Haftada 1-2 kullanım saçlarınıza gerekli bakımı yapmanız için yeterli olacaktır.

Saçlarınızı yıkarken kullandığınız suyun sıcaklığı da son derece önemlidir. Mümkün olduğunca saçınızı soğuk su ile yıkamaya gayret gösterin. Soğuk su ile yıkanan saçlar çok daha parlak görünür. Ancak böyle bir imkanınız yoksa da suyun çok sıcak olmamasına özen gösterin. Mümkün olduğunca sıcak su kullanmayın çünkü sıcak su saçlarınıza zarar vererek, yıpranmasına neden olur. Banyo sonrası saçlarınızı “asla” çok sıcak hava veren bir saç kurutma makinası ile kurutmayın. Öncelikle kuru bir havlu ile saçlarınızı çok fazla dolaştırmadan kurulayın ve daha sonra en az 20 cm uzaklıkta tuttuğunuz saç kurutma makinası ile kurutun. Saçlarınızı taramak için kullandığınız tarağında size uygun olması gerekir. Aksi halde saçlarınızı tararken kırarak zarar verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın