Sabit kanatlı uçak nedir?

Sabit kanatlı uçakSabit kanatlı uçak konvansiyonel ve bilinen uçak tipidir. Kanatları  ile kaldırma kuvveti yaratan, motorları sayesinde ileri çekici kuvvet yaratan uçan hava aracıdır. Uçak sınıflarının diğer kolunu döner kanatlı uçaklar oluşturur. Döner kanatlı uçakların bilinen adı “helikopter” dir. Döner kanatlı uçakların kanatları bulunmadığından havada uçmasını sağlayan aerodinamik kuvvetleri sabit kanatlı uçaklara göre farklı üretmektedirler. Döner kanatlı uçaklar yani helikopterler, gövde üzerinde bulunan pallerin dönmesi sayesinde kaldırma kuvveti üretir. İleri çekici kuvveti ise bu pallerin oluşturduğu eksenin eğilmesi ile elde eder.

Sabit kanatlı uçaklar, motor bakımından çeşitlere ayrılır. Bu çeşitler; piston motorlu, turboprop ve turbofan olmak üzere üçe ayrılır. Üretiliş maksadına göre motor tipleri değişiklik gösterir.

Diğer bir sınıflandırma kategorisi iniş takımlarıdır. İniş takımları bakımından; konvansiyonel, bicycle, tricyle, ve çok tekerli olmak üzere dört sınıfta incelenebilir. Tricycle iniş takımına sahip uçaklar çağımızda en çok kullanılan çeşittir, yolcu uçakları da buna dahildir. Bu tip iniş takımlarında önde bir, arkada 2 adet olmak üzere üç iniş takımı bulunur. Konvansiyonel iniş takımları ise önde iki arkada bir adet iniş takımı bulundurur. Bunun sebebi araziye inerken uçağın başının yukarıda kalmasını sağlamaktır. Bu sayede uçak arazideki engellere takıldığında takla atması önlenir. Bicycle iniş takımı günümüzde kullanılmamakta olup daha çok ikinci dünya savaşı yıllarında çekilen görüntülerdeki uçaklardır. Çok tekerli iniş takımlarını ise askeri kargo uçaklarında görmek mümkündür.

Bir Cevap Yazın