Rüzgar sörfü nedir?

Yelkenli sporlardan biri olan rüzgar sörfü büyük dalgaların olduğu kumsallarda yapılan bir spordur.bu yüzdendir ki çok sık yapılan bir spordur. 1970’li yıllarda bir spor olarak kabul edilmiş olan rüzgar sörfünü ilk olarak kimin bulduğu bilinmemektedir. Ama bu hareketli ve son derece heyecanlı sporun öncülüğünü 1968 yılında California’da Henry Hoyle Schweitzer ve Jim Drake yapmıştır.
ruzgar_sorfu
Rüzgar sörfü bir çok sebepten dolayı oldukça yaygın bir spor haline gelmiştir. Sörf tahtasının üzerine çıkıp düşmeden yelkeni kaldırmak suretiyle rüzgar ile kaymaya başlamak yeni başlayanlar için son derece heyecanlıdır. Ancak ne var ki çok kolay görünen bu sporda ilerlemek sabır ve çok çalışmayı gerektirmektedir. Spora yeni başlayanlar hemen yılmamalıdır. Deneyim kazandıkça dengenin ve ustalığın devamlı olarak artması bu sporun heyecanının devam etmesini sağlamaktadır. Büyük bir hız ile dalgaların üstünde uçar gibi gitmek oldukça zevklidir.

Rüzgar sörfünde sörf tahtasına takılan yelken üç ana bölümden meydana gelmektedir. Bunlar yelken direği, yelken ve tutma çatalıdır. Sörf tahtası polyester ya da polietilen gibi sert sert bir maddeden yapılmaktadır. Plastik bir köpük ile doldurularak suda yüzecek şekilde hafif ve güçlü olması sağlanmıştır. Tahtanın üst yüzü sörfçünün ayağının kaymaması için pürüzlü, arka yüzü suda gitmesi pürüzsüz olmalıdır. Tahtanın altında ortada, denge kanatçığının takıldığı bir yarık bulunmaktadır. Tahtanın arka tarafında da sörfü yönlendirmeye yardımcı olan dümen kanatçığı bulunmaktadır. Sörf tahtasının üst yüzeyinde yelken direğinin girmiş olduğu bir delik bulunmaktadır.

Genellikle alüminyumdan ya da camyününden yapılan yelken direği oldukça esnektir. İçine su girmemesi için üst ucu kapalı olan direğin alt ucunda direğe çok büyük hareketlilik veren eklemli bir ayak bulunmaktadır.

Genel olarak 5-6 metrekare büyüklüğe sahip yelken sert polyesterden yapılmaktadır. Güneş ışığına ve neme karşı oldukça dayanıklıdır. Bazı yelkenlerde yelkeni güçlendirmek için içine çubuklar geçirilen cepler bulunmaktadır. Alüminyumdan yapılmış olan tutma çatalı, kaygan olmaması için kauçuk ile kaplanmıştır. Çatalı oluşturan iki kıvrık çubuk uçlarından yelkene tutturulmuştur. Rüzgar sörfünü öğrenmenin en iyi yolu bir sörf okuluna gitmektir. Rüzgar sörfünün gelişmiş olduğu ülkelerdeki okulların birçoğunda karada bulunan ve özel bir sistemin yardımı ile su yüzündeymiş gibi kullanılan sörf donanımı bulunmaktadır. Bunların yardımı ile ıslanma korkusu olmadan sörf kolayca öğrenilebilir. Öğrencinin yanında bulunan öğretmen kuralları öğretir ve yapılan yanlışları hemen düzeltir. Böylece rüzgar sörfünün kuralları çabucak öğrenilir.

Rüzgar yönü, akıntı, ağırlık kullanımı konularındaki kurallar yelken sporundaki gibidir. Bu neden ile biraz yelken bilgisi rüzgar sörfünü öğrenmekte büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
Rüzgar sörfünün temel kuralları öğrenen ve ustalaşan sörfçü, sörf tahtasının üstünde akrobatik hareketler denemeye girişebilmektedir. Bu gösteri yapması gibi seyretmesi de oldukça zevkli olan ve göze hoş gelen bir gösteridir.

Rüzgar sörfünü yaparken;
1- Kendinizi dengelemek için ayaklarınızı yelken direğinin her iki yanına koyunuz. Dizlerinizi kırarak yelkeni çekip sudan çıkarınız.
2- Yelkenin ipini sağ eliniz ile tutun.
3- Sol eliniz sağ elinizin üstünden geçirip çatalı tutun.
4- İpi bırakıp sol eliniz ile çatalı tutarak yelken direğini denetleyin.
5- Direği kendinize doğru çekerek dik durmasını sağlayın.
6- Aynı anda vücudunuzu tahtanın önüne doğru çekin.
7- Sağ elinizle de çatalı tutarak hafifçe içeri doğru çekin.
8- Rüzgarın yelkeni doldurduğunu hissedince yelkeni rüzgara doğru çevirin.
9- Çatalı suya paralel ve direği suya dik tutmaya çalışın.

Bir Cevap Yazın