Rumba dansı nedir?

rumbaRumba bir Latin Amerika dansıdır. Dansın kökeni Afrika ve İspanya olarak bilinir. 16. yüzyılda Afrikalı köleler aracılığı ile Küba’ya taşınmıştır. Küba’yı yansıtan seyirlik danslardan biridir. Rumba, Latin dansları içinde zor denebilecek danslardan biridir. Eşit aralıklı dört sesten oluşan rumba ritmi cha cha cha ile benzerlik gösterir.

Rumbanın temposu diğer Latin danslarının tersine daha düşüktür. İlk yıllarda rumba, agresif tavırlı erkek figürlerine karşılık savunma eğilimli kadın figürlerinden oluşan, daha yoğun kalça hareketleri ile bugünkü halinden daha yüksek tempolu bir dans idi. Ancak, zamanla dansın figürleri kadın ve erkek açısından daha düşük tempolu, daha tutkulu ve romantik figürlere büründü.

Rumba müziği adeta kalp atışı ritmine sahiptir. Romantik ve tutklu bir müziktir. Dansın büyüsü müziğin etkisi ile inanılmaz boyutlara varır. Müzikteki vurgu özellikle dördüncü ölçüdedir.

Rumbada esas kadın figürleridir. Erkek figürleri de kadın figürlerine olan ilgiyi artıracak şekilde icra edilir. Rumba dansının konsepti “erkeği baştan çıkarmaya çalışan kadın” şeklinde olduğundan, yoğun olarak kadının bu baştan çıkarma çabasına dayalı figürleri izliyor oluruz. Erkek bu çabaya karşılık verse de reddedilen taraf olmaktan yine de kurtulamaz. “Karşılıksız aşkın dansı” da demek mümkündür rumba için.

Rumba figürleri içinde kalça salınımları ile ayak ve diz vurguları ön plandadır. Güçlü bir denge olmazsa olmazdır. Rumba tekniği o derece ileri düzeydedir ki, belirli oranda bir yetenek gerektirmekte, acemi dansçılar tarafından bu nedenle çok fazla tercih edilmemektedir. Rumba disiplinli ve istikrarlı bir eğitim gerektiren zor dans türlerinden biridir.

Bir Cevap Yazın