Rugby nedir?

rugbyAmerikan futbolu olarak bilinen rugby aslında Amerikan futbolundan ayrı bir futbol türüdür. Her iki oyunun arasında belirgin farklar bulunur. Rugby, ilk kez İngiltere’de ortaya çıkmış olan bir oyundur. İlk rugby oyunu, 19. yüzyıl başlarında İngiltere’nin Rugby şehrinde bulunan Rugby School adlı okulda oynanmıştır. Okul içinde oluşan rugby oyununun çok kısıtlayıcı kuralları yoktu, örneğin oyuncu sayısı duruma göre değişebilmekte idi. Okul içinde çok önemsenen, yazılı kuralları olan bir oyun haline dönüştürülen rugby zamanla sınırlarını genişletmeye ve toplumda kabul görmeye başlamıştır. Bu alanda faaliyet göstermeye başlayan kulüpler ve bunların bağlı olduğu bir Rugby Birliği oluşmuştur. Halen rugby bu birliğin oluşturduğu kurallara büyük oranda bağlı olarak oynanmaktadır. Rugby Ligi ve Rugby Birliği olmak üzere rugby iki ayrı şekilde oynanır.

Rugby oyunu günümüzde, 15’er kişiden oluşan iki takım, bir oval top ile 40 dakikadan oluşan iki devre şeklinde oynanır. Orta hakem, iki taç hakemi ve bir kamera hakemi tarafından yönetilir. Oyunda en fazla sayıyı yapan takım maçı kazanır. Maçta sayı yapmanın ise iki yolu vardır:

Try: Topu rakip kale sahası zeminine dokunduran takım, try yolu ile 5 puan kazanmış olur.

Gol: Her türlü futbol ve müsabakanın klasik sayı kazanmak yolu olan gol rugby’de de geçerli olmakla beraber, tek bir çeşit gol bulunmaz.

  • Drop gol: 3 puan değerindedir. Açık alanda yere çarptırılan topa çekilen şut ile atılan goldür.
  • Penaltı golü: 3 puan değerindedir. Faul sonucu elde edilen penaltıdan atılan goldür.
  • Try golü: 2 puan değerindedir. Try yapmayı başaran takıma şut çekme hakkı verilir. Bu şut gol olursa buna try golü denir.

Rugby topu deriden veya uygun bir sentetik malzemeden yapılır. Ağırlığı 410 ila 460 gram arasında değişir.

Bir Cevap Yazın