Röntgen ışınını kim buldu?

Dünya çapında tüm hastanelerde kullanılan röntgen ışınları, Alman bir fizikçi olan Wilhelm Conrad Röntgen tarafından bulunmuştur. Conrad Röntgen bu buluşu ile 1901 yılında Nobel Fizik Ödülü almış ve bu zamandan sonra da bu ışınlar kendi ismiyle yani “röntgen ışınları” olarak anılmıştır. Neredeyse her insanın ömründe bir defa dahi olsa çektirdiği röntgen filmleri, Wilhelm Conrad Röntgen sayesinde bulunan röntgen ışınları sayesinde birçok sağlık sorununun önlenmesini veya tedavi edilmesini sağlamaya günümüzde de devam etmektedir. Modern tıbbın hala kullandığı röntgen ışınlarının insanlık adına sağladığı fayda tartışmasız olarak ortadadır.1845 yılında Almanya’nın Remscheid kentinde dünyaya gelen Conrad Röntgen, X Işınları olarak da bilinen röntgen ışınlarını bulmuş olmasına rağmen maddi sıkıntılar içinde 1923 yılında yine Almanya’nın Münih kentinde yaşama veda etmiştir.

Conrad Röntgen her ne kadar Almanya’da dünyaya gelmiş olsa da, çocukluğunun büyük bir bölümü Hollanda ve İsviçre’de geçmiştir. İlköğretimini tamamladıktan sonra 1865 yılında doğduğu ülke olan Almanya’ya dönen Röntgen, Zürih Politeknik Akademisi’ne girerek burada dönemin şartlarıyla değerlendirildiğinde yükseköğretim seviyesinde eğitim almıştır. 3 yıl sonra 1868 yılında Zürih Politeknik Akademisi’nden makine mühendisi olarak mezun olaran Wilhelm Röntgen, akademik kariyer yapma kararı almış ve 1869 yılında Zürih Üniversitesi’nde doktora yapmaya başlamıştır. 1876 yılından itibaren akademisyen olarak Strazburg, Würzburg ve Giessen gibi yerlerde eğitim veren Röntgen, 1900 yılında ünlü bir fizik profesörü olarak Münih Üniversitesi’nde çalışmaya başladı.

Münih Üniversitesi’nde Fizik Kürsüsü Başkanlığı görevine atanan Conrad Röntgen, akademisyen olarak eğitim verirken bir yandan da bilimsel araştırmalarını büyük bir titizlik ile sürdürdü. 8 Kasım 1895 tarihinde adını bilim tarihine yazdırmasını sağlayan ünlü deneyini yapan Conrad Röntgen, mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın türü buldu. Röntgen bu ışını ilk olarak fark ettiğinde bilim dünyası bu tür ışımadan haberdar olmadığından bu yeni ışınlara matematikte bilinmeyen manasına gelen “X” ismini verdi. Röntgen tarafından X Işınları olarak adlandırılan bu ışınlar daha sonra bilimadamının Nobel Fizik Ödülü alması ile Röntgen ışınları olarak anılmıştır. Kısa süre içinde buluşunun tıp alanında bir devrim yaratacak nitelikte olduğunu fark eden Conrad Röntgen aynı zamanda X ışınlarını tıp alanında kullanan da ilk kişidir.

28 Aralık 1895 tarihinde gerçekleştirdiği deney ile röntgen filmi çekmeyi başardı. Ancak ne acıdır ki Wilhelm Conrad Röntgen tüm bu deneyler esnasında X ışınlarını bulmak için sürekli olarak çıplak elini kullandığından, daha sonraki dönemde aşırı doz sebebiyle parmaklarını kaybetmiştir. 1912 yılına gelinene dek X ışınlarının işlevi hakkında rasyonel bir açıklama yapılamamış olsa da, dönemin bilim insanları Röntgenin ne kadar büyük bir buluşa imza attığını fark etmişti. Günümüzde fizikçiler ve bilim tarihçileri tarafından Conrad Röntgen’in 8 Kasım 1895 tarihinde X ışınlarını buluşu, “modern fizik biliminin başlangıç tarihi” olarak kabul edilmektedir.

Bir Cevap Yazın