Rıfat Ilgaz kimdir?

rıfatRıfat Ilgaz Türk edebiyatının usta isimlerinden biridir. Tam adı Mehmet Rıfat Ilgaz’dır. 7 Mayıs 1911 tarihinde Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğmuş olup, 7 Temmuz 1993 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Rıfat Ilgaz, Kastamonu Muallim Mektebi mezunu bir öğretmendir. İlk eşi, kızı Gönül’ün annesi ile Bolu’da öğretmenlik yaptığı dönemde tanışmıştır ve evlenmişlerdir. Ancak, uzun süreli bir evlilik olmamıştır bu evlilik. Rıfat Ilgaz ilk eşinden 1933 yılında boşandı.

Rıfat Ilgaz, 1936 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü’ne girmiştir. İkinci eşi, oğlu Aydın ve kızı Yıldız’ın annesi ile de enstitü günlerinde tanıştı. Ancak, bu evlilik de uzun ömürlü olamadı. 1949 yılında ikinci eşi Rikkat Hanım’dan ayrılmıştır. Rıfat Ilgaz bu ayrılığa, eşini ve ailesini kendi siyasi sebeplerden kaynaklanan sorunlarından, düzensiz yaşaımdan korumak için alınmış bir karar şeklinde açıklama getirmiştir.

Rıfat Ilgaz 1970 yılında kendisi gibi yazar olan Afet Hanım’la üçüncü evliliğini gerçekleştirmiştir. Bu evlilikten de kızı Defne olmuştur.

Rıfat Ilgaz,  Türk edebiyatına, şiir,öykü ve roman dallarında ölümsüz eserler kazandırmıştır. Ancak, buna rağmen ününü en fazla “Hababam Sınıfı’nın yazarı” olarak kazanmıştır.

Yazarlığının yanısıra dergicilik yönü de olan Rıfat Ilgaz siyasi açıdan oldukça duyarlı bir dönemde bu faaliyeti icra ettiği için birçok yazar ve düşünür gibi kendisinin de hapishane günleri olmuştur. “Karartma Geceleri” eseri bir dönem toplatılmıştır. Ancak, bir dönem toplatılan bu kitabın MEB’in 100 Temel Eser listesine dahil edilmiş olması, ilginç bir çelişki olmuştur.

Rıfat Ilgaz’ın eserlerinin günümüzdeki yayınları şimdi oğlu Aydın Ilgaz’ın sahibi olduğu ve geçmişte birlikte kurdukları Çınar Yayınları ismindeki yayınevi tarafından yayımlanmaktadır. Rıfat Ilgaz’ın romanları; Karadeniz’in Kıyıcığında, Karartma Geceleri, Sarı Yazma, Yıldız Karayel adlı eserleridir. Şiirlerinden bazıları; Yarenlik, Sınıf, Yaşadıkça, Üsküdar’da Sabah Oldu, Güvercinim Uyur Mu? gibi eserleridir.

Rıfat Ilgaz’ın hayattaki en büyük üzüntüsü ve muhtemelen ölümünün de tetikleyicisi olan olay 1993’teki Sivas Madımak Olayı’dır. Zira, Rıfat Ilgaz’ın en yakın dostu Asım Bezirci de bu korkunç olayın kurbanlarından biridir. Sivas olayı 2 Temmuz 1993’tür. Rıfat Ilgaz ise bundan beş gün sonra vefat etmiştir.

Bir Cevap Yazın