Rıdvan Dilmen kimdir?

15 Ağustos 1962 tarihinde Aydın’ın Nazilli ilçesinde dünyaya gelen Rıdvan’ın babası Mehmet Lütfü Bey annesi ise Makbule Hanım’dır. Rıdvan Dilmen ailenin dördüncü ve son çocuğudur. Adını futbolla duyuran Rıdvan Dilmen, spora atletizmle başladı, Ancak daha sonraki yıllarda futbola yöneldi. Daha çocukluğunda mahalle takımlarının en popüler oyuncusuydu. Mahalle maçlarında herkes kendine bir futbolcunun adını yakıştırırken, o Fenerbahçe’nin efsane futbolcularından Cemil Turan’ın ismini yakıştırırdı. 12 yaşındayken, babası Mehmet Lütfü Bey’i hayatını kaybetti.Rıdvan’ın, ağabeyi Ercüment, ekonomik sıkıntılarla boğuşan ailenin geçimine katkıda bulunmak için,Denizlispor’da kısa bir dönem futbol oynadı.Ridvan-Dilmen
13 – 14 yaşlarında, mahalle arasında futbol oynarken futbol antrenörleri tarafından keşfedilen Dilmen, Nazilli Sümerspor’da oynamaya başladı. O sezon takımın yenilgisiz şampiyon olmasında en büyük pay sahibiydi. Takımı onu bırakmak istemiyordu. Ancak Muğlaspor antrenörü Kemal Dirikan onu takımına katmayı başardı. Rıdvan’ın oynadığı sezon, Muğlaspor lig değiştirdi yani amatör ligden ikinci lige çıktı. Antrenör Dirikan’ın “Şeytan gibi bir zekan var” sözü, sonradan dillerde pelesenk oalcak olan “şeytan” lakabının temeli oldu. Muğlaspor’da oynadığı futbolla çok kısa bir zaman içerisinde bütün büyük takımların dikkatini çekmeye başlayan 19 yaşındaki Rıdvan Dilmen, sezon sonunda birinci lig takımı Boluspor’a transfer oldu. Birinci ligde ilk maçını, Ali Sami Yen Stadı’nda, Fenerbahçe’yle oynayan Dilmen, ikinci maçını da Galatasaray’la oynadı. Böylece Dilmen, rüyalarını süsleyen Fenerbahçe Takımı’yla ilk kez karşı karşıya gelmiş oldu. Rıdvan’ın oynayıp 1-1 biten bu maçın hemen ertesi günü, Dilmen’in adı, Ziya Şengül, İslam Çupi gibi önemli yazarların köşelerinde yerini almaya başladı.”Türkiye’de bir yıldız doğuyor başlıkları gazeteleri süsledi. Boluspor’un, 2-1 kaybettiği maçta, takımının tek golünü kaydeden Rıdvan, aynı akşam açıklanan milli takım kadrosunda yerini aldı.

İki yıl Boluspor’da futbol hayatını sürdüren ve sonra Sarıyer’e transfer olan Rıdvan Dilmen, dört yıl da Sarıyer forması giydi. 1987 – 1988 sezonu, Fenerbahçe’ye transfer olan Rıdvan’ın hayalleri gerçek oldu. Önce Galatasaray’a transferi gündeme gelen Rıdvan sansasyonel bir şekilde Fenerbahçe’ye imzayı attı. Fenerbahçe’nin en başarılı yıllarından biri olan 1988 – 1989 sezonunda, kariyerinin zirvesine çıkan Dilmen’in takımı Fenerbahçe, 103 gol atarak şampiyonluğa imzayı attı. Aykut, Oğuz, Hakan,Schumacher gibi bir çok yıldız oyuncuların bulunduğu takımda, Rıdvan Dilmen, 19 gol atıp, 38 gol attırarak, şampiyonluktaki en büyük pay sahibi oldu.

1989 – 1990 futbol sezonunda Rıdvan Dilmen şanssız bir sezon geçirdi. Trabzonspor’un maçında sağ ayağı sakatlanan Rıdvan’ın, futbol hayatı tehlikeye girdi. Tam olarak dört kez dizinden ameliyat olan Dilmen doktorların engel olmaya çalışmalarına rağmen acele edip sahalara erken döndü. Ancka sakatlığı sürekli tekrarladı.
Futbol aşkı hat safhada olan Rıdvan’ın 1991 yılında Galatasaray maçında sol omzu kırılmış altı ay sahalardan uzak durması kalması zorunlu olmuştu. Ancak yine aynı hatayı tekrarlayıp sahalara erken dönmeye çalıştı, uyarılara kulak asmayan Rıdvan, İzlanda – Türkiye milli maçına çıktı ve omuzu aynı yerden yine kırıldı. Sakatlıklar nu futboldan uzaklaştırmaya başlamıştı ve bu yüzden istikrarlı olarak futbol oynayamadı.

1994 yılında Ali Şen’in başkan olduğu dönemde Fenerbahçe’yle, Rıdvan, karşılıklı olarak yollarını ayırdı. Rıdvan Dilmen , nitekim 31 Ocak 1996’da, -7 derecelik dondurucu bir soğukta jübilesini yaptı ev sahalara veda etti. Jübile maçında gol atan nadir futbolculardan biri olan Rıdvan Dilmen, futbol kariyerini, 32’si Fenerbahçe’de olmak üzere, toplam 62 golle sonlandırdı. 24 kez de A Milli takım forması giyen Rıdvan Dilmen , bu formayla da, 5 gol attı. Sonraki yıllarda teknik direktörlük yapan Dilmen sırasıyla Vanspor, Konya, Altay, Karşıyaka, Adana ve Fenerbahçe’de görev aldı.Fenerbahçe 2de ancak 5 hafta görev yapabildi. Aşırı eleştiriler yüzünden görevinden ayrıldı. Eşinden de boşanan Rıdvan Dilmen 1999 yılında Eczacı Ayşe Hanım’la, ikinci evliğini yaptı. Rıdvan Dilmen’in Eda ve Erdi adında 2 çocuğu bulunmaktadır.

Rıdvan Dilmen hala biz özel kanalda futbol yorumcusu ve bir gazetede köşe yazarlığı yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın