Retro stil dekorasyon nedir?

Retro, sözlükte geriye bakış ve dönüş anlamına gelmektedir. Retro stil dekorasyon 1950-80’ler arasında uygulanan dekorasyon öğelerinin günümüzde tekrar uygulanmasıdır. Eskiye olan özlem nedeni ile bu yıl özellikle çok moda olan bu stili her yerde görmekteyiz.

Retro stilin renkleri canlı ve parlak renklerdir. Duvar kağıtların da çiçekli ve geometrik desenli formlar kullanılmaktadır. Retro dekorasyonda, kırmızı, koyu mavi, portakal ve sarılar sıklıkla kullanılır. İkinci el eşya satan mağazalardan alınan eskinin kitaplıkları, koltuk ve sandalyeleri tekrar boyanarak stil içinde kullanılır. Özellikle bu yıl bazı mobilya ve beyaz eşya mağazaları retro stil koltuk, beyaz eşya üretmişlerdir. Arzu edilirse bu kreasyonlar ev dekore edilirken kullanılır. Retro stil bir oda yaratmak istenilirse, bir duvarı koyu maviye boyayabilir, eski bir kitaplık zımparalanıp, beyaz boyanarak duvara eklenir. Metal ayaklı üstü ahşap bir çalışma masası ile dekore edilir. Bunun yanı sıra patchwork renkli, bir koltuk bu sisteme dahil edilebilir. Retro stil dekorasyonda genelde döşemeler dokulu kumaşlardan yapılmaktadır. Koltuklarda çok renkli yastıklar kullanılabilir. Tavana eskinin kristal avizeleri asıldığı gibi duvarlarda pop art  tablolar dikkat çekici durabilir. Bu dekorasyonda önemli olan renkler ve desenler arasında uyumu sağlamak ve zıtlıkların üstüne gitmektir. Bu nedenle eskiye ait olan her formda eşya birbiri ile karıştırılarak kullanılabilir. Vintage denilen diğer bir dekorasyon stili ile Retro stili birbirine karıştırmamak gereklidir. Vintage stil dekorasyonda sadece esinlenme yaratır. Retro stil ise evin tamamını çevreler ve değiştirir.

Evinizde retro stil dekorasyon uygulamak istiyorsanız, aile büyüklerinden yardım alarak eski mobilyaları toplayabilirsiniz. Bunun yanı sıra son dönem imalatçıların 1950-80 yılları arasındaki mobilyaları tekrar ürettikleri kreasyonlara bakabilirsiniz. Retro stil, evlerde eskiye övgü yaratırken aynı zamanda neşeli ve şık atmosferler oluşturmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın