Regaip Kandili nedir?

regaip_kandiliÜç aylar denilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarından Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip kandili olarak kutlanmaktadır. Üç aylar içinde yer alan kandillerden ilki olup, Allah’tan gönülden, samimiyetle af dilenmesi, dualar edilmesi ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in bol bol anılması gereken çok özel gecelerden biridir. Regaip’ten sonra kutlanan kandiller Miraç, Berat ve Kadir gecesidir.

Tüm kandil gecelerinde olduğu gibi Regaip gecesinde de Allah kullarına rahmetle eğilir ve onlara bağışlanma müjdesini verir. Kandili barındıran Recep ayının da tövbe/bağışlanma ayı olduğu düşünülürse bu geceden bebekler gibi günahsız çıkmanın mümkün olduğu söylenebilir. Tabii her şey kişinin çabasına bağlı. Yüce Allah’ın lütfunun ve kereminin bolluğu nedeniyle Regaip adını alan bu gecenin değerini artıran en önemli husus, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’in mübarek ruhunun anne karnına Regaip Kandilinde intikal etmiş olmasıdır. Bu nedenle bu gecede çokça salavat getirmek ve Hz. Muhammed’in üstün ahlakını düşünüp, O’nun güzel ahlakıyla ahlaklanmayı dilemek de büyük önem taşır.

Regaip kandilinde neler yapılabilir?

  • Regaip gecesi oruçlu karşılanabilir.
  • Yatsı namazıyla salat-ı vitir arasında iki rekat şükür namazı kılınabilir.
  • Namaz borcu olanlar bir günlük kaza namazı kılabilirler.
  • Kazası olmayanlar nafile namazlarla geceyi ihya edebilirler.
  • Tespih namazı gibi anlamı ve değeri büyük özel namazlardan biri kılınabilir.
  • Kur’an okunabilir ve ayetlerin anlamları üzerinde tefekkür edilebilir.
  • Tespih çekilebilir ve bol bol tövbe istiğfar edilebilir.

Kandil gecelerinde sağlık problemleri nedeniyle ibadet yapamayanlar ise Allah’ın adını anıp, O’nu düşünüp, O’na yalvararak, içten, samimi niyetlerle sadece dua edebilirler. İbadetlerin değil, ihlasın çokluğudur önemli olan. Hatırlamak, anmak ve sahip olunanlar için de şükretmek gerekir.

Bir Hadis-i Şerifin bildirdiğine göre şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleri.

Bir Cevap Yazın