Ramazan ayının önemi nedir?

aaa

Ramazan ayı Müslüman dünyasında büyük önem arz eden ve insanların yaşam biçimlerine daha bir dikkat ettikleri mübarek bir aydır. Ramazan ayını diğer aylardan ayırıp onu kutsal bir ay yapan sebepler ise şunlardır: Birinci sebep kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmişti. Bakara suresi, 185. ayette Kurna-Kerim’in bu ayda indirildiği açık bir şekilde ifade edilmektedir. İkinci sebep ise kadir gecesinin bu ayın içerisinde yer almasıdır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesine denk gelmektedir. Yüce Allah Kuran-ı Kerim’’de Kadir Gecesi’nin “Bin aydan daha hayırlı” olduğunu belirtmiştir. Yine peygamber efendimiz Buhari’den nakledildiğine göre bu gecenin büyük sevaplara vesile olduğunu ifade etmiştir.

Ramazan ayını büyük bir öneme sahip kılan sebeplerden biri dinimizin temel ibadetlerinden biri olan orucun bu mübarek ay içinde tutulmasıdır. Cenab-ı Hak bu sebepten dolayı Müslümanların ramazan ayı boyunca oruç tutmalarını emretmiştir. Oruç farz olan bir ibadet olması sebep ile vazgeçilmezdir. Ramazan ayında insanlar nefislerini terbiye ederler ve bu da onların sabırlarının ölçülmesi demektir. Sabretmeyi insanlar ramazan ayında öğrenirler. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının bu güzel ayda açıldığı ifade edilmiştir. Ramazan ayında samimiyet ile edinilen duaların Allah katında büyük öneme haiz olduğu belirtilmektedir. Bu ayda herhangi bir özür olmadığı halde oruç tutmamak büyük günahtır. Bu ayda oruç tutmayan bir kişi bütün yıl boyunca oruç tutsa bile bu ayda kazanacağı sevabı kazanamaz denmektedir.

İmam-ı Rabbani hazretleri Ramazan ayı içinde şöyle buyurmaktadır: Mübarek Ramazan ayı, çok şerefli olan bir aydır. Ramazan ayında yapılan, zikir, nafile namaz, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, diğer aylarda yapılan farzlar kadar önemlidir.

Bu ayda yapılacak olan bir farz, başka aylarda yapılacak olan yetmiş farz kadar önemlidir. Ramazan ayında bir oruçluya iftar yemeği verenin günahları mutlaka af olur. Cehennemden azat olacağı da ifade edilmektedir. Oruç tutanın sevabı kadar, ayrıca iftar verene de sevap verilir. O oruçlunun sevabı ise hiçbir şekilde azalmaz.
Bu ay boyunca emri altında çalışan personelin işlerini hafifleten onların ibadet etmelerine imkân verip onlara kolaylık gösteren yöneticiler af olur cehennemden kurtulur. Ramazan ayında bir hayır işleyen kimse öbür aylarda herhangi bir farz işlemiş gibi sevap kazanır. Ramazan yılında gösterilecek sabrın karşılığı ise cennettir. Ramazan ayında aynı zamanda müminin rızkı bollaşmaktadır. Ramazan ayında her gece, cehennemlik olmuş kişiler affolunur. Yine cennet kapıları bu ayda açılır.

Bir Cevap Yazın