Protein tozu nasıl kullanılmalıdır?

protein tozuProteinler insanların sağlıklı olmaları için, en fazla ihtiyaç duyduğu besin maddeleri arasındadır. Özellikle yoğun şekilde yapılan aktivite sonrasında meydana gelmesi olası kas yıkımlarının engellenebilmesi için, proteinin vücuda dışarıdan takviye olarak alınması gerekmektedir. Tüketimi yapılan çoğu gıdada olmasına rağmen, yoğun aktivite yapıldığında bu alınanlar yeterli gelmeyebilir. Bu durumdaki kişilere, protein tozu alması tavsiye edilir. Daha çok sporla uğraşan kişiler bu eksiklerini mutlaka protein tozuyla gidermelidir. Bu kişiler daha fazla enerji harcadıklarından, kaslarının yeterince gelişmesini sağlamak için, protein tüketimi yapmaları gerekir. Özellikle vücut geliştirme sporunu yapan kişilerde kasların gelişmesi çok önemlidir. Kasların geliştirilmesi içinde protein alınması gereklidir. Sporcular vücutları için her kilo başına 1,50 gram proteine ihtiyaç duyar. Bu kişiler kilolarıyla orantılı olacak şekilde protein alması halinde, kaslarının gelişiminde sorun olmaz. Bu yapılan yorgunluk ve sakatlanma gibi sorunların yaşanmasına engel olur. Yeterince protein almayan kişilerde ise, yorgunluk, halsizlik ve güçsüzlük belirtileri meydana gelir. Düzenli şekilde alınırsa, sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak mümkün olur.

Protein tozu faydaları nedir?

Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınırsa, kasların daha zinde ve güzel görünümlü olmasını sağlamaktadır. Fakat protein tozunun alınacak miktarına dikkat edilmesi gerekir. Vücutta olan denge bozulmamalıdır. Bu spor yapan kişilerde, protein tozu besinlerden alınan proteinden daha hızlı şekilde kana karışmaktadır. Bu nedenle tüketimin kontrollü olmasına dikkat edilmelidir. Fazla miktarda alındığı takdirde, ilk başta karaciğer hemen tepki verir. Besinlerden alınan proteinin miktarına orantılı olacak şekilde tüketim yapılması uygun olur.

Bu konuda yapılan araştırmalarda insan vücudunda uyku sırasında büyüme hormonunun salgılandığı ve vücutta olan tüm besin kaynaklarının bu hormon tarafından tüketildiği belirlenmiştir. Bu sebeple uykuya yatmadan hemen önce ve uyanıldığında aç karnına alınacak protein tozunun vücut direncini koruyacağı bilinmelidir. Vücudun yiyecek almadığı uyku döneminde, en uygun şekilde dinlenmesine yardımcı olur.

Spor yapan kişilerin antrenman yaptıktan sonra protein tozu alması, kasların en iyi şekilde gelişmesini sağlar. Özellikle peynir tozundan elde edilen protein tozunun düzenli kullanılması, kasların gelişiminin kontrolünü sağlar.

Protein tozu türlerinin faydaları nedir?

Whey protein: Peynir altı suyundan elde edilmiş ve filtreleme işleminden geçirilmiş olan doğal bir protein türüdür. Bu türün en önemli özelliği ise, düşük yağ oranına sahip olması, aynı zamanda hızlı bir emiliminin olmasıdır. Bu yüzden kas yıkımına engel olmakta ve kasların gelişiminin daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

Kazein: Bu protein türü sütten elde edilir. Bunda yağ oranı düşük olmakta, ancak emilim süresi düşük bir proteindir. Vücudun uzun süre proteinsiz kalması durumunda rahatça kullanılır.

Kompleks (Blend) proteinler: Bu tür whey ve kazein proteinlerin karışımından meydana gelmektedir. Bu proteinler farklı emilim süresine sahiptir. Vücutta uzun süreli protein ihtiyacını giderici etkisi vardır.

Bir Cevap Yazın