Propolisin faydaları nelerdir?

propolis_gorselleri_3

Arıların doğadan topladıkları ve kovanı dış etkenlere karşı korumak için kovanın içinin dış duvarına sürdükleri, soğuktan ve hastalıktan korumak amacıyla kullandıkları propolisin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz.

Propolisin ilk olarak en büyük özelliklerinden olan mikrop kırıcı, antioksidan, immün sistemi uyarıcı, iltihap giderici, antikanserojenik olan etkilere sahip olan bir maddedir. Arının ürettiği ürünler arasında bioflavoniidler açısından zengin ve antioksidatif etki bakımından en yüksek etkiye sahip olan bir arı  ürünüdür. Propolis, geniş spektrumlu antibiyotik olarak ifade edilmektedir. Yani yaralı bakterilere karşı kesin olmamakla beraber zararlı bakterileri karşı koruma oluşturmaktadır. Buna ek olarak da vücutta virüslerin çoğalması engelleyici ve enzim salgılanmasını önleyici bir etkisi vardır.

Tabiatta bulunan en güçlü antibiyotiklerden biri olduğu için, içeriğinde aminoasitler, iz elementler bakımından çok zengin, ayrıca çok yüksek oranda da bir vitamin içeriğine sahiptir. Propoliste yapılan tıbbi araştırmalara göre, vücutta bulunan en az olarak 21 bakteri türünü, 9 mantar türünü, 3 protozoa ve geniş bir virüs ağı üzerinde bulunan birçok virüsü etkisiz hale getirme özelliğine sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Propolisin içeriğinde bulunan galangin, kafeik asit ve pnosembri gibi maddelerin olması ile bakterilere karşı etkili,  kaferik asit, luteolinden ve kesretin isminde bulunan maddelerle virüslere karşı etkili olduğu, yukarda sayılan maddelere ek olarak da pinibaksin, benzil ester, sakuretin, pterostilbene bulunması ile mantarlara karşı büyük etkisi bulunan mucizevi bir ilaç hükmündedir.

Propolisin faydalarına ek olarak, geçmiş yıllarda yapılan klinik deneylerle elde edilen bulgulara göre propolisin geniş bir ölçüde tedavi edici özellikleri bulunduğu tespit edilmiştir. Bu özellikler arasında son yıllarda çok gündeme gelen antikanser etkisi olması ve ayrıca antioksidan etkisi, yaraların kapanmasında ve doku tamirinde hızlı bir şekilde etkili olması, sindirim sisteminin düzenli çalışmasında, deri enfeksiyonlarına karşı etkisi, , anastezik etki, bağışıklık sistemi güçlendirici etkileri, kalp-damar sistemindeki etkileri ve diş sağlığı noktasında güçlü ve tedavi edici etkisi bulunmasıdır.

Propolis içerisindeki flavanoid seviyesinin yüksek olmasından kaynaklanan,  insanlarda oksijen radikallerine karşı yakalayıcı ve koruyucu olarak görev görmesidir. Ayrı bir ilginç olan özelliği ise C vitamininin herhangi bir şekilde zarar görmesini engeller.

Yukarıda saydığımız klinik çalışmalara ek olarak da propolisin, bronşit ve benzeri rahatsızlıkların, influenza ve herpes, deri mantarları, diş ile ilgili rahatsızlıklarda, ülser, kulak enfeksiyonlarında, giardi ve kolitde, vajinal ve servikal rahatsızlıklarda etkili olduğunu göstermiştir. Netice olarak bu mucizevi olan ürünün faydaları çoktur. Bilimin gelişmesiyle yapılan araştırmalarla daha birçok faydası bulunacaktır.

Bir Cevap Yazın