Pötibör pasta nasıl yapılır?

Pötibör pasta, özellikle beş çayının yanında harika gidebilecek, misafirlerinize de keyifle sunabileceğiniz lezzetli mi lezzetli bir tatlıdır. Hem de hafif bir tatlı olması sebebiyle pek çok kişi tarafından gönül rahatlığıyla tercih edilen bu tarife sizler de mutfaklarınızda sık sık yer verebilirsiniz. Tatlımızın aynı zamanda yapımı da oldukça kolaydır. Pekala, hem hafif hem pratik hem de lezzetli olan bu tatlının tarifini merak etmiyor musunuz? Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan tatlımız için gerekli olan malzemelere ve de yapım aşamalarına geçelim.

potibor pasta

Malzemeler

 • 2 paket pötibör bisküvü
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 5 su bardağı su
 • 1 adet limon kabuğu rendesi
 • 5 tatlı kaşığı buğday nişastası
 • 2 yemek kaşığı kakao

Üzerini süslemek için

 • damla çikolata
 • hindistan cevizi

Hazırlanışı

 1. Öncelikli olarak rahatlıkla çalışabileceğiniz derin bir çelik tencereye 5 su bardağı suyunuzu ilave ediniz ve kaynamaya bırakınız.
 2. Sütünüz kaynadıktan sonra üzerine iki su bardağı toz şekerinizi ilave ediniz ve şeker suyun içerisinde çözülene kadar karıştırınız. Şekerin çözülmesi daha sonrasında ilave edeceğiniz nişastanın topak topak olmaması açısından son derece önemlidir.
 3. Şekeriniz eridikten sonra beş tatlı kaşığı nişastanızı da tencerenize ilave ediniz ve topaklanmaması için sürekli olarak karıştırınız.
 4. Muhallebi kıvamını elde ettikten sonra üzerine iki yemek kaşığı kakaonuzu da ilave ederek yine topaklanmaması için devamlı olarak karıştırınız.
 5. Son aşamada limon kabuğu rendenizi de ilave ederek, bir müddet daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatınız.
 6. Cam bir kaba pötibör bisküvilerinizi aralık bırakmadan diziniz.
 7. Ardından hazırlamış olduğunuz çikolata sosunun bir kısmını cam kabınıza dökünüz.
 8. Sonrasında ikinci kat için pötibör bisküvilerinizi yine aralık bırakmadan yan yana diziniz.
 9. Tencerenizde kalan çikolata sosunuzun tamamını cam kaba boşaltıp güzelce yayınız ve ardından soğuması için buzdolabına kaldırınız.
 10. Soğuyan tatlınızı dilimler halinde, üzerine damla çikolata ve hindistan cevizi serperek servis edebilirsiniz.

potiborpasta2

Not: Arzu ederseniz pötibör pastanızı daha kalın dilimler halinde hazırlamak için üç veya dört katlı olarak da yapabilirsiniz.

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın