Portre fotoğrafçılığı nedir?

Portre, bir kişinin yüz ifadesinin yansıtıldığı eserlere denir. Zaman zaman göğüs ve dize kadar olan gövde bölümünün de yer aldığı portreler görülmektedir.

Portre fotoğrafçılığı kişilerin mezuniyet, evlilik gibi önemli ve özel günlerinde kalıcılık ve bir hatıra olması için fotoğraf çekilmesi ile yaygındır. Portre fotoğrafçılığında kişilerin yüz ve gövde bölümü yanı sıra boydan çekimleri de yer alır. Ayrıca sadece kişilerin tek fotoğrafları değil toplu bir grup çekimi de mevcuttur.

Portre fotoğrafçılığı, ilk fotoğraflama yöntemlerinden biri olan dagerreyotipi ile başlamış günümüze kadar gelmiştir. Eskilerde tek renk fonların önünde çekilen fotoğraflar tepedeki bir pencere ya da ayna vasıtası ile ışıklandırılırdı.

Daha sonralarda fotoğraf stüdyoları oluşturuldu. Gerek stüdyo içi gerek stüdyo dışı fotoğrafçılık gelişerek birçok portre fotoğrafı çekilmesine imkân tanımıştır. William Shew, Roger Fenton ve Mathew Brady gibi sanatçıların çektiği fotoğraflar stüdyo dışı fotoğrafçılığın standartlarını belirlemiştir.

Stüdyo dışında çekilen portre fotoğrafları:

  • Daguerreotype Saloon (William Shew)
  • Photodraphic Van (Roger Fenton)
  • What-is-it? (Mathew Brady)

Stüdyo içi çekilen portre fotoğraflar:

  • Thomas Dilward portresi (Matthew Brady tarafından çekilmiştir.)

Bir Cevap Yazın