Porselen nedir?

1400 ºC gibi oldukça yüksek bir sıcaklıkta pişirilerek hazırlanan porselen, tamamen doğal hammaddelerden üretilen ve işlenmesi oldukça pratik bir maddedir. Doğal içerikli hammadde kullanılarak üretilen porselenin beyaz rengi de boyalarla değil, içeriğindeki maddelerden kaynaklanır. Pekişme oranı da oldukça elverişli olan porselen, yarı saydam yapıdadır ve ışık geçirgenliğine de sahiptir. Porselenin besin saklanması için sağlıklı olması, günümüzde dünyanın birçok farklı ülkesinde hala kullanılmasının en büyük nedenlerinden biridir.

Feldispat, kaolin ve kuvars maddelerinin karışımı ile hazırlanan porselende, her ürünün farklı ve önemli bir rolü vardır. Porselen üretiminde kullanılan kaolin porselen hamurunun yumuşak yapısını sağlarken, bu özellik porselenin kolay bir şekilde yoğrulmasını ve dolayısı ile hızlı bir şekilde üretilebilmesini sağlar. Kaolin ayrıca porselenin bembeyaz rengini almasını da sağlayan hammaddedir. Porselen üretiminde kullanılan kuvars ise yüksek sıcaklıkla feldispat içerisine eriyerek karışır ve böylece porselenin çok sert bir yapıya ve ısıya dayanıklı hale gelmesini sağlar. Kuvarsın diğer bir önemli rolü de, ısı kadar porselenin kimyasal etkilere karşı da yüksek bir dirence sahip olmasına katkıda bulunmasıdır.

Porselen günümüzde yalnızca mutfaklarda ve sofralar da değil, diş hekimliğinde de en çok kullanılan materyallerden biri haline gelmiştir. Diş hekimleri porseleni protez diş yapımında kullanarak, ağzın doğal anatomik yapısına birebir uyum sağlayan bir protez oluşturabilmektedir. Diş hekimlerinin protez yapımında porseleni tercih etmesi ayrıca biyolojik uyum açısından mükemmel olan porselenin, ağız dokusu ile de uyum sağlayabilmesinden kaynaklanır. Ağız içerisinde çürümeden oldukça uzun süre boyunca ilk günkü halini koruyabilen ve doğal dişler gibi renginin değişmemesi de, diş hekimliğinde porselenin hala tercih edilmesini sağlamaktadır.

Seramik ailesinin bir üyesi olan porselen, tamamen topraktan yapılan doğal bir maddedir. Bir başka değişle porselenin hammaddesi kil olduğundan, organik bir şekilde üretilen bir maddedir. Modern dünyanın porselen ile tanışması Avrupalı kaşifler sayesinde olmuştur ve bu konuda öncüler Portekizli denizciler olmuştur. Portekizliler bu maddeye “porcella” adını takarak, günümüzdeki porselen kelimesinin temellerini atmıştır. Portekizliler beyaz renginden dolayı porseleni sedeften üretilen bir madde sandığından, sedef manasına gelen bu isimle anılmıştır.

Bir Cevap Yazın