Pizza sosu nasıl yapılır?

pizzaPizza sosu pizzaya lezzetini veren en önemli unsurdur. Bu nedenle pizzayı evde yapmak isteyenler mutlaka bu sosu denemelidir. Pizza özellikle genç yaştaki kişilerin severek yediği yiyeceklerden birisidir. Pizza hamuruna sürülen çeşitli soslarla birlikte servis edilmesi halinde, pizzanın lezzetine büyük bir katkı yapabilirsiniz. Fakat burada unutulmaması gereken en önemli husus, hazırladığınız sos pizzanın içinde kullandığınız malzemelerinin önüne geçmesin. Yani sos pizzanın lezzetini arttırmalı, fakat pizzanın lezzetini değiştirmemelidir. Farklı malzemeler kullanılarak hazırlanan soslar, değişik baharatlarla karıştırılır. Pizza sosunu hazırladığınız hamurun üzerine sürerek kullanacaksınız. Böyle yaptığınızda, pizzanın üstüne koyduğunuz salam, sucuk, sosis, pastırma, mantar, mısır, zeytin ve turşu gibi malzemelerin hamurla beraber kaynaşacak ve pizzanız daha lezzetli hale gelecektir.

Böyle bir pizza sosu hazırlamaya zamanınız olmazsa, size çok pratik bir sos tarifi de verebiliriz. Tahmin ediyoruz ki, evde hazırladığınız pizzayı bu şekilde de beğeneceksiniz. Bu sosun hazırlanması için ihtiyacınız olan malzemeler sadece ketçap ve kuru kekik olacak. Bir kâsenin içinde ketçapla beraber bol miktarda kuru kekiği iyice karıştırın. Bu sosu pizza hamurunun üstüne güzelce sürün. İnanmayacaksınız ama dışarıda bildiğiniz pizza restoranlarında yemiş olduğunuz pizzaların lezzetini aratmayacak kadar lezzetli bir tat elde edeceksiniz. Bu hazırladığınız sosun kendisi basit ama lezzeti sanki bir dağ kadar erişilmez olacak. Bu sosun dışında pizzanız için özel bir sos hazırlamayı istediğinizde, sizlere aşağıdaki sos tarifini önereceğiz. Sizlere pizzayla beraber servis edeceğiniz güzel bir sos tarifi veriyoruz. Bu lezzetli sosu birlikte yapmaya başlayalım.

Pizza sosu için gerekli olan malzemeler

  • 500 gram domates püresi
  • Yarım çay kaşığı paprika ( Bu tatlı karabiber olarak bilinmektedir )
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 diş rendelenmiş sarımsak
  • Yeteri kadar tuz
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Pizza sosu yapılışı

Uygun bir tencerenin ya da sos tavasının içine önce zeytinyağını koyun. Tavayı ocağın üstüne koyarak kızdırın. İçerisine rendelediğiniz sarımsağı ilave edin. Hafifçe kavurduğunuz sarımsağın üstüne domates püresi, toz şekeri, paprika, karabiberi ve tuzu ilave ederek karıştırın. Bu malzemeyi kısık ateşin üstünde yirmi dakika kadar pişirin. Piştiğinde bütün sos malzemeleri birbiriyle iyice özdeşleşmeli. Daha sonra tavadaki pizza sosunu kenara alın ve ılınmasını bekleyin. Bundan sonra sosu açtığınız pizza hamurunun üstüne sürebilirsiniz. Hazırladığınız bu sos pizzanın üstüne konulan her türlü malzemeyle çok iyi uyum sağlayacak. Bu sosu daha önceden pişirip hazırlamak isterseniz, ağzı kapalı olan bir kavanozun içinde kapağını hiç açmadan yaklaşık iki dört aya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu sosu hamuruna sürerek, pişireceğiniz pizzanın lezzetine lezzet katılacaktır.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın