Pizza hamuru nasıl yapılır?

hamur

Lezzetli bir pizza yapmanın püf noktası yumuşak, gevrek bir hamur hazırlayabilmektir. Pizzanın hamuru binanın temeline benzer. Temel sağlam değilse üzerini istediğiniz kadar göz alıcı yapılandırın başarı çok uzun süreli olmaz. Pizzaya uyarlarsak durumu, daha ilk tadımda görsellikten elde edilen “lezzetli” fikrinin yıkılacağını söyleyebiliriz.

Dışarıda çeşitli markaların ürünü olarak yediğiniz pizzaları düşünün. Hepsinde aynı malzemeler kullanıldığı halde bazılarının tadına doyum olmaz, bazılarının ise tarafına bakılmaz. Bu farkı yaratan en büyük unsur hamurdur. Malzemelerin tazeliği, seçimi ve karması arasındaki uyum çok önemli olmakla birlikte ikinci planda duran konulardır.

Bu yazımız evde kendi pizzasını yapmak isteyenlere yönelik olup, kritik öneme sahip pizza hamurunun yapılışıyla ilgili. İşte güzel bir tarif:

Malzemeler:

2,5 su bardağı un

125 gram margarin

1 adet yumurta

1 çay kaşığı kabartma tozu

2 yemek kaşığı yoğurt

1 tutam tuz

Yapılışı:

İlk olarak margarin ve yumurta bir kaba alınır ve elle iyice yoğrulur. Margarinin oda sıcaklığında bekletilmiş olması yoğrulmasını kolaylaştırır. Daha sonra yoğurt eklenir ve yoğurmaya devam edilir. Bu sırada yavaş yavaş un eklemeleri yapılır. Unu bir anda dökmemek iyi hamur elde etmenin ilk püf noktasıdır. Malzeme tam hamur halini almadan önce tuz ve kabartma tozunu ilave etmek ise ikinci püf noktası olup, çok önemlidir. Unun hepsini hamura katmadan önce bu iki malzemenin hamura karışmış olmasına özen gösterilmelidir. Hamur hazırlandıktan sonra 20-25 dakika buzdolabında bekletilir. Buzdolabında bekleme süresince hamurun kuruması söz konusu olabileceğinden streç film kullanılması çok iyi olur. Hazırlanan hamuru büyük bir parça streç filmin ortasına yerleştirdikten sonra her taraftan sarıp buzdolabına koymak pizza hamurunun daha iyi kabarmasını ve yumuşacık olmasını sağlar. Bu da üçüncü püf noktasıdır.

Şimdi harika pizza hamurunu domates suyuyla, tazecik malzemelerle, peynirle süslemenin ve misafirlerinizin bu lezzetin sırrını öğrenmek için yanınızdan ayrılmadıklarının hayalini kurabilirsiniz. Pek çok işte olduğu gibi pizza işinde de başarı detaylarda gizlidir. Hamurunuzu hazırlarken püf noktalarını atlamayın.

Bir Cevap Yazın